Almanya hükumeti WhatsApp üzerinden gerçekleştirilen konuşmaları güvenlik nedeniyle güvenlik birimlerince izlenmesi yönünde karar aldı.

Federal İçişleri Bakanları gerçekleştirdiği toplantıda alıdıkları kararla, terörle daha sert ve istikrarlı mücadele edebilmek nedeniyle Whatsaap üzerinden gerçekleştirilen telefon görüşmelerini ve kısa mesajların kontrol edileceği açıklandı.

Dresden’de yapılan toplantı sonrasında Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere güvenlik birimlerinin hukuki ve teknik yönden donanımlı olması şartlılığını söyledi. Bakan “Suçların takibi konusunda yasal boşluk olması kabul edilemez oldğunu” açıklamasında bulundu.Ve toplantıda alınan kararların uygulanacağını ve bunun gerekliliğini ifade eden cümleler kurdu.

KARAR KAMUOYUNDAN TEPKİLER GELMESİNE NEDEN OLDU

Karara hem destekleyenler, hem de karşı çıkanlar oldu. Düzenlemeye karşı gelenler,alınan bu skandal kararla haberleşme özgürlüğünün gizliliğinin ihlal edildiğini savunuldu. Destek verenler ise, telefon görüşmeleri ve kısa mesajları izleyebilen güvenlik birimlerinin WhatsApp yazışmalarını izleyememesinin anlamsızlığına dikkat çekti. Fedaral mahkemenin aldığı karara itiraz edeceğini belirten Alman vatandaşlar özel hayatın gizliliğini ortadan kaldırıyor bu uygulama diyerek mahkemenin kararını tanımadıklarını beyan etti.