Adıyaman’da meslek liseli öğrenciler 3 aylık çalışma sonucu öğretmenlerinin de yardımıyla mayın arama robotu icat ettiler.

ADIYAMANLI LİSELİLER ‘MAYIN ARAMA RABOTU’ İCAT ETTİ

Adıyamanlı liseli gençler arama kurtarma çalışmaları ile askeri güvenlik çalışmalarında kullanılabilecek robot, 5-20 kilometre hızla ilerleyebiliyor ve operatörüyle birlikte yaklaşık 200 kilogram yük taşıyabiliyor.

3 AYLIK ÇALIŞMA SONUCU MAYIN ARAMA ROBOTU İCAT EDİLDİ

Adıyaman Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi makine öğretmeni Mustafa Ünal, vermiş olduğu demeç de, üzerine çalıştıkları projede 20 öğrencinin görev aldığını, 3 aylık çalışmanın ardından ortaya çıkan robotun, uzaktan kumanda ile insansız bir şekilde mayınlı arazide kullanılabileceğini söyledi.Bizim tasarımımız şu anda çok basit halde oldugunu ve bunu geliştireceğini söylediler.

ASKERİ ARAŞTIRMALARDA KULLANILACAK

Robottan askeri araştırmalarda rahatlıkla faydalanıla bilineceğini vurgulayan Ünal, şunları kaydetti: Robotu ilerleyen dönemlerde geliştireceklerini ve araştırmayı daha da geliştireceklerini vurguladı.Öğrencilerle bu robotun üzerinde çalışacaklarını vurguladı.Robot için ar-ge çalışmalarını gerçekleştireceklerini vurguladılar.Deneme çalışmalarını başarıyla gerçekleştirdik. Daha da geliştirmek için bilgisayar öğretmenlerimizle çalışma yapıyoruz.Ayrıca bu robot Askeri araştırmalarda kullanılabilir oldugunu vurguladı.