18 Ağustos 2019
  • Istanbul 19°
  • Ankara 17°
  • Izmir 21°
İmsak 04:33
Güneş 06:09
Öğle 13:13
İkindi 17:01
Akşam 20:07
Yatsı 21:36
BIST95.734
Dolar5,5847
Euro6,2105
Altın271,79

Adblock'un fendi Facebook'u yendi

İnternet sitelerindeki reklamları engelleyen tarayıcı eklentisi Adblock Plus, Facebook karşısında zafere ulaştı. Reklam içeriklerin engellenmesine izin vermeyen Facebook'ta artık reklamlar Adblock Plus ile engellenebiliyor.

Adblock'un fendi Facebook'u yendi

Dünyanın sosyal ağ devi Facebook, son zamanlarda gereğinden fazla reklama yer verdiği için eleştiriliyordu. Facebook reklam vermesinin yanı sıra, reklam önleyici yazılımların üstesinden gelmeyi de başarmıştı.

Bildiğimiz üzere internet tarayıcılarının web mağazalarında Adblock Plus, Ublock gibi reklam engelleyici yazılımlar bulunuyor. Bu yazılımların hepsi açık olsa dahi Facebook bundan etkilenmiyor ve reklamları yayınlanmaya devam ediyordu.

Lakin Adblock bunun üstesinden geldi ve yeni geliştirdiği yöntemle Facebook reklamlarını engellemeyi başardı. Web mağazalarından Adblock Plus'ın yeni sürümünü indirenler artık reklamsız Facebook kullanabiliyor.

Tabii bu gelişme, Facebook'ta artık reklamların tamamen yok olacağı anlamına gelmiyor. Zira Facebook, Adblock ile kıyaslanamayacak kadar büyük bir firma. Facebook mühendisleri istediği takdirde bu engeli de aşacaktır.

Bildiğimiz gibi Facebook son olarak reklam içeriklerinin kodlarını gizlemiş ve sıradan bir paylaşım olarak karşımıza çıkarmıştı. Bu sistem bir süre işe yarasa da Adblock tarafından aşılmış oldu. Gelişmeler karşısında Facebook'un ne yapacağı merak ediliyor.

Yeni Şafak

Yorum Yaz

Diğer Teknoloji Haberleri