Dünyanın sosyal ağ devi Facebook, son zamanlarda gereğinden fazla reklama yer verdiği için eleştiriliyordu. Facebook reklam vermesinin yanı sıra, reklam önleyici yazılımların üstesinden gelmeyi de başarmıştı.

Bildiğimiz üzere internet tarayıcılarının web mağazalarında Adblock Plus, Ublock gibi reklam engelleyici yazılımlar bulunuyor. Bu yazılımların hepsi açık olsa dahi Facebook bundan etkilenmiyor ve reklamları yayınlanmaya devam ediyordu.

Lakin Adblock bunun üstesinden geldi ve yeni geliştirdiği yöntemle Facebook reklamlarını engellemeyi başardı. Web mağazalarından Adblock Plus'ın yeni sürümünü indirenler artık reklamsız Facebook kullanabiliyor.

Tabii bu gelişme, Facebook'ta artık reklamların tamamen yok olacağı anlamına gelmiyor. Zira Facebook, Adblock ile kıyaslanamayacak kadar büyük bir firma. Facebook mühendisleri istediği takdirde bu engeli de aşacaktır.

Bildiğimiz gibi Facebook son olarak reklam içeriklerinin kodlarını gizlemiş ve sıradan bir paylaşım olarak karşımıza çıkarmıştı. Bu sistem bir süre işe yarasa da Adblock tarafından aşılmış oldu. Gelişmeler karşısında Facebook'un ne yapacağı merak ediliyor.

Yeni Şafak