Avrupa Birliği Komisyonu, Google, Twitter ve Facebook gibi internet platformlarından yasal olmayan içerikleri daha hızlı kaldırmalarını talep eden bir kılavuz yayınladı. Bu süreyi hızlandırmasını isteyen Avrupa Birliği eğer kısa sürede bu içerikler kaldırılmasa büyük yaptırımlar uygulayacağını duyurdu.

Kılavuzda, internet ortamlarında özellikle nefret, şiddet ve terörle ilgili yasa dışı içeriklerin hızlı ve etkili bir biçimde belirlenmesi, engellenmesi ve kaldırılması istendi.

İnternet  ortamlarında yasal olmayan içeriklerin çıkarılması için ülke yetkili kurumları ile yakın iş birliği yapması ve hızlı iletişim kurulabilecek temsilciler ataması istenen kılavuzda, platformlardan kullanıcıların yasal olmayan içerikleri işaretleyebilecekleri bir sistem kurmaları ve bu içerikleri otomatik olarak belirleyecek teknolojilere yatırım yapmalarını söyledi.

YASAL DÜZENLEME UYARISI

Avrupa Birliği Komisyonu'nda konuyla ilgili gerçekleşen basın toplantısında, sürecin yakından takip edildiğini, internet şirketlerinin kılavuzda belirlenen ilkeleri uygulamamaları halinde konuyla ilgili yasal düzenleme yapılacağı uyarısı sonkez yapıldı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, sosyal medya içeriklerinde Avrupa’daki yasal olmayan içerikleri daha kolay kaldırabilecek bir yaklaşım sergilemelerini istediklerini ifade ederek, "Gerekiyorsa konuyla ilgili düzenleyici tedbirleri Mayıs 2018'e kadar hazırlıyoruz ." dedi.