Çin İnternet İdaresi (CAC), ocak, şubat ve mart aylarında, ulusal güvenliği tehdit içeren şiddete teşvik eden ve asılsız haberler yayarak toplumda refahını bozmaya neden olan 3 bin 918 internet sitesinin kapatıldığını açıkladı.

810 BİN KİŞİNİN İNTERNET HESABI ENGELLENDİ

Senenin ikinci çeyreğinde kapatılmış olan sitelerden 316'ısının yargıya intikal ettirildiğini açıklayan CAC sorumluları, bu dönemde 810 bin şahısın internet hesabını da engellediklerini belirterek gerekli görüldüğü taktirde bir bu kadar siteninde kapatılacağını duyurdu.

KESİNTİSİZ VERİ TARAMASI YAPILIYOR

Youtube, Facebook ve Twitter gibi evrensel ve dünyaya mal olmuş sosyal paylaşım sitelerine erişimin yasak olduğu Çin'de bunların alternatifi olarak "Sina", "Youku" ve "Wechat" gibi yerli sosyal medya uygulamaları kullanılıyor. Siber ortam üzerindeki sıkı denetimleri ile tanınan ülkede "Çin Seddi" olarak da bilinen bir güvenlik ağı ile kesintisiz veri taraması yapıldığı biliniyor.

'SAKINCALI' OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN İÇERİKLER ERİŞİME KAPATILIYOR

"Sakıncalı" olduğu belirlenen içerikler anında erişime kapatılıyor. Ülkede sosyal paylaşım platformlarını kullanmak isteyenlerin, gerçek kimlik bilgileri ile kayıt yaptırıp onay alma zorunluluğu da bulunuyor.