Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemine sahip olunca malum olarak hedef listesinde ilk sırada olunuyor malum. Microsoft güvenilir olmak için çok çaba sarf ediyor muhakkak ancak hacker’lar da birbirinden bağımsız veya koordineli bir şekilde çok daha büyük bir çabayla açık yakalayıp haksız gelir elde etmenin yollarını arıyorlar.

Wannacry saldırısında gündeme gelen Windows XP işletim sisteminin açığı yazılım devinin başını yeterince ağrıtmıştı. Güncel Windows'lar için tehdit oluşturmayan saldırının etkileri sarsıcı olmuştu. Şimdi yakın gelecekte Redmond'un güvenlik için ekstra mesai harcaması gerekebilir. Çünkü The Register’ın haberine göre Windows işletim sisteminin büyük bir kısmını oluşturan ve çekirdek kaynak kod parçalarını da içeren kritik bir sızıntı söz konusu.8TB’a kadar sıkıştırılabilen 32TB boyutundaki resmi ve halka açık olmayan görüntülerin bulunduğu arşiv betaarchive.com’a yüklendi.Ve bu teknoloji severler tarafından büyük ilgi gördü.

Arşivde Mart ayında Microsoft’tun şirket içi sistemlerinden çıkartılan gizli veriler ve yazılım planları da yer alıyor. Ortaya çıkan verilerle ilgili olarak tartışma sürüyor. Windovs rakiplerine fark atacak projeler peşinden koşuyor.