Tamam da Daha Türkler'le Oynamadılar ki...

Uğur Şen Bayrak
13 Ekim 2017 Cuma 09:32

Ampute A Milli Futbol Takımımız dün gece Avrupa Şampiyonası’nda tarih yazarak görkemli bir zaferle şampiyon olarak tüm Türkiye'yi büyük bir sevince boğdu.

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) bünyesindeki ay-yıldızlı ekip, şampiyonanın finalinde İngiltere ile karşılaştı. Göğsümüzü kabartan Ampute Futbol Milli Takımı, sahadan 2-1 galip ayrılarak Avrupa Şampiyonluğunu elde etti. Nicedir hasret kaldığımız bir coşkuyla, son yıllarda ay-yıldızlı formayla Türkiye'ye en büyük gururu yaşatan ekip oldu.

Peki birçoğumuzun ilk kez duyduğu 'Ampute Futbol' ne demektir? Kişinin kol, bacak, ayak veya elinin bir kısmının yada tamamının olmaması durumuna amputasyon denir. Bir bacağı olmayan sporcuların kanedyen (değnek) oynadıkları futbol türüne Ampute Futbol denir. Bir çok Avrupa ve Dünya ülkesinde yaygın bir şekilde oynanmakta olup, düzenli bir şekilde Avrupa ve Dünya Şampiyonaları organize edilmektedir. Ampute Futbol aynı zamanda paralimpik ( Engelli Olimpiyat Oyunları ) spor dallarından bir tanesidir.

Dün akşama kadar çoğumuzun isimlerini duymadığımız çok özel kahramanlar onlar. Engelin sadece kalplerimizde olduğunu ve futbolun ayakla değil yürekle oynandığını hepimize sergileyen engel'siz futbolcular, finale kadar güçlü rakiplerini adeta eze eze geldiler. Çok duyulmadı ama Türkiye Ampute futbol takımımız; Almanya'yı 7-0, Gürcistan'ı 9-0 ve İspanya'yı 4-0 yenerek, tek bir gol yemeden çeyrek finale kadar yükseldiler ve finalde yüreklerini ortaya koyarak, görkemli mücadeleleriyle tarihe isimlerini altın harflerle yazdırdılar.

13 Aslan Yürekli Adamın Hayat Hikayeleri

İşte Türkiye'yi gururlandıran o 13 aslan yürekli adamın doğuştan engelli olanların dışında; trafik kazası, terör, iş kazası ve yanlış teşhislerle değişen hayat hikayeleri:

Kaptan Osman Çakmak: Şırnak'ta vatani görevini yaparken mayına bastı, sol bacağını dizinin altından kaybetti.

Feyyaz Gözaçık: Doğuştan tek bacağı olmamasına rağmen hayata sporla tutundu. Yüzme antrenörlüğü de yapıyor.

Barış Telli: Dört yaşındayken geçirdiği bir trafik kazası sonucu sağ bacağının alt tarafını kaybetti. Barış, 1993'te 23 Nisan'da sokakta topun peşinde koşarken arabanın altında kaldı ama futbol tutkusundan vazgeçmedi.

Alican Kuruyamaç: Trafik kazası sonucu sağ ayağını kaybetti.

Muhammet Yeğen: Bir bacağı kısa doğdu.

Rahmi Özcan: Sağ bacağı doğuştan engelli.

Serkan Dereli: Doğuştan bir bacağı yok.

Fatih Şentürk: Motosiklet kazasında sol bacağını kaybetti.

Fatih Karakuş: Çocukken elektrik çarpması sonucunda sol kolunu yitirdi.

Selim Karadağ: Milli takımın kaleciliğini yapan oyuncunun doğuştan bir kolu kısa.

Kemal Güleş: 11 yaşında mahallede arkadaşlarıyla bir inşaat yıkımını seyrederken kepçe üstüne düştü.

Ömer Güleryüz: Bebekken havale geçirdi, sol bacağı gelişmedi.

Mehmet Yunsur: Çocukken tarlada ayağını saman makinesine kaptırdı.

"Tamam da hocam, daha Türkler’le oynamadılar ki.."

Ampute Milli Takımımız’a zaferi getiren, milyonları ayağa kaldıran Osman Çakmak, şu ifadeleri zaten bu başarıya giden yolun anahtarı gibi: "Kupa için çok kişiye söz verdim. Sabah çıkarken hocam ‘İngilizler hiç yenilmemiş’ dedi. Ben de ‘Tamam da hocam, daha Türkler’le oynamadılar ki’ dedim."
Takım kaptanı gazi Osman Çakmak, sergilediği milli takım ruhuyla Tokat'ın Zile ilçesinde yaşayan ailesine de büyük gurur yaşattı.

Askerlik yaptığı Şırnak'ta 1997 yılında mayına basarak sol bacağını kaybeden gazi Osman Çakmak'ın ağabeyi Mehmet Çakmak, kardeşinin askere gitmeden önce de futbol oynamayı sevdiğini söyledi.
"Koltuk Değnekleri, Onların Çelik Ayaklarıdır!"

Altı kardeş olduklarını, zor şartlarda büyüdüklerini anlatan Çakmak,

"Milli takım finale kaldıktan sonra şampiyon olacağına inandım. Maçtan önceki gece sabaha kadar uyuyamadım. Son gol kaptan Osman'a nasip olsun dedik. 80 milyonun duasıymış. Son gol kardeşime nasip oldu. Şampiyon olunca sevinçten havalara uçuyordum. Koltuk değnekleri, onların çelik ayaklarıdır. O kadar kahramanca oynadılar ki, diyecek bir şey bulamıyorum. Allah devletimizden, Cumhurbaşkanımızdan razı olsun."

"Bir Ayağını Vatana Feda Etti, Diğer Ayağıyla da..."

Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel ise milli takımın şampiyon olması ve Zileli Osman Çakmak'ın galibiyet golünü atmasından gurur duyduklarını söyleyerek; "Osman, bir ayağını vatana feda etti, diğer ayağıyla da bize şampiyonluk kazandırdı. İlçemizdeki bir meydana 'Gazi Osman Çakmak Meydanı' ismini vereceğiz." açıklamasını yaptı.

Giydiği formayı terleten, sahaya yüreğini koyan, göğsündeki ayyıldız için oynayan koca yürekli kahramanlar; en çok ihtiyacımız olan bu günlerde bizlere yeniden umut olduğunuz, tüm engellere rağmen; azim inanç ve sabırla her şartta başarının kaçınılmaz olduğunu bir kez daha bizlere hatırlattığınız için her birinize binlerce teşekkürler...

Abdurrahman Pala

Türkiye’nin Güvenliği ve Gelecek

Ahmet Tekin

Kur’an İ’cazi Bir Kitaptır

Mustafa Cerit

Doğru Yol

Ergin Külünk

Yavuz Sultan Selim ve Aşk

Dr. Ömer Aydın

Soros, Kavala, Can Paker ve Barlas'lar