Tam Kapanma Sonrasında Normalleşme Süreci Belli Oldu

Koronavirüsle mücadelede alınan önlemler kapsamında uygulanan tam kapanmanın ardından normalleşme sürecinin nasıl ilerleyeceği merak konusu oldu. Vaka oranlarına göre kontrollü normalleşme sürecinin ilk aşamasında mekan kısıtlamalarının kaldırılması planlandı.

07.05.2021-17:36 - (Son Güncelleme: 07.05.2021-17:36)Tam Kapanma Sonrasında Normalleşme Süreci Belli Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının sonrası ülke olarak girilen 17 günlük tam kapanma sürüyor. Vaka sayısını 5 binin altına indirerek yaza rahat girilebilmesi açısından artırılan önlemlerin işe yaraması durumunda kontrollü normalleşme de bekleniyor. 17 Mayıs sonrasında ilk olarak kısıtlamadan en çok etkilenen restoran, kafe ve benzeri işletmeler hizmet vermeye devam edecek. 

 GEÇİCİ İMKANLAR OLUŞTURULACAK 

Saat 21.00'de kapatılması koşuluyla açılacak olan işletmeler arasında dış mekanları olmayanlar içinse belediyeler tarafından geçici imkanlar oluşturulacak. 

 PAZAR GÜNÜ KISITLAMA DEVAM EDECEK 

Tekrar açılması düşünülen AVM’lerdeki ve diğer cadde mağazaları, sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından etkilenecek. Cumartesi günleri esnafın kepenk açabilmesi için yasak uygulanmaması kararlaştırılırken, pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. 

1 HAZİRAN'DAN SONRA KONTROLLÜ SOSYALLEŞME 

17 Mayıs sonrası sadece pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yaz sezonunun açıldığı bu süreçte mekanların 22.45'e kadar açık tutulması planlanırken, bu kural tüm eğlence mekanları ile yeme içme yerlerini kapsayacak. Yine tüm işletmeler açık alanlarda hizmet verecek şekilde faaliyet sürdürebilecek. Tatil kısıtlamaları da sona erecek. Eğitim kurumları bu süreçte de kapalı olmaya devam edecek ve uzaktan eğitim ile dönem bitirilecek. 

1 TEMMUZ SONRASI KONTROLLÜ NORMALLEŞME 

Bu tarihten sonra aşılama oranlarındaki artışın da katkısıyla artık tüm kısıtlamalarda önemli ölçüde sonlandırmaya gidilecek. Yeme içme mekanlarının kapalı alanları da hizmete açılabilecek. Hemen hemen tüm yasaklar kaldırılırken eğitimde kapıların açılması artık eylüle kalacak. Vaka tablosunun kötüye gitmesi hâlinde ise tedbirler ağırlaştırılacak. Vaka sayıları düşüşe geçmezse toplumun büyük bir kısmı aşılanana kadar yeni önlemler alınacak.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal