Su Diyeti Nasıl Yapılıyor?

Su vücudun en önemli yapı taşlarından biridir. Son yıllarda oldukça popüler olan su diyeti ile ilgili detaylar haberimizde... Su diyeti hakkında yanlış bilinenler... Su diyeti nedir? Su diyetini kimler uygulamamalıdır? Su diyeti nasıl yapılır? Su diyeti zararlı mı?

28.02.2021-16:32 - (Son Güncelleme: 28.02.2021-16:32)Su Diyeti Nasıl Yapılıyor?

Sosyal medyada oldukça popüler hale gelen su diyeti hakkında bilgiler veren ve su diyeti hakkında uyarılarda bulunan beslenme ve diyet uzmanı Evnur Saray, 'Özellikle diyabeti olan kişilere kesinlikle bu tarz bir diyeti önermiyoruz" dedi. Saray "Beslenme uzmanlarının önerileriyle yazılan diyetleri yapmak en sağlıklı ve doğru olanı. Su diyetinde verilen kilolar fazlasıyla geri geliyor' dedi.

Su diyeti, son zamanlarda popülerliği artan ve ünlü oyuncu Rıza Kocaoğlu’nun uygulamasıyla da daha çok araştırılan bir diyet haline geldi. Bu diyetin sağlıklı olup olmadığı yönünden tartışmalar devam ediyor zaralı mı?

Su diyetinin 1950’li ve 1960’lı yıllardan popüler olduğunu vurgulayan Saray, 'Burada sadece su ile bir günü geçirmek mümkün. Hızlı kilo verdirdiği için insanların daha çok yapmak istediği bir diyet. 2 ila 3 litre arasında su tüketiyorlar belki 4 litreye kadar bunu çıkarabiliyorlar. Hatta 7 günlük, 10 günlük şeklinde kişilerin kendi aralarında ayarladıkları süreler de var. Ama bu sürede sadece su tüketiliyor, hiçbir şekilde katı besin yok' dedi.

KİLOLAR FAZLA FAZLA GERİ DÖNÜYOR!

Su diyetinin kısa sürede çok yüksek oranda kilo vermeyi sağladığını ancak zararlarının uzun vadede ortaya çıktığını anlatan Evnur Saray, “Bu diyet kas ve su kaybına neden olduğundan önermiyoruz. Verilen kiloların çoğu kas ve sudan gittiği için diyeti bıraktıktan sonra kişinin eski haline dönüşü çok kolay oluyor. Hatta kilolar fazlasıyla geri geliyor. Hatta bazı hastalıklarda özellikle diyabeti olan kişilere kesinlikle bu tarz bir diyeti önermiyoruz. Çünkü ani kan şekeri düşüşleri ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Bu diyeti son zamanlarda bizlere çok fazla soran danışanlarımız da var” diye konuştu.

Danışanlarının bu diyeti sıklıkla sorduğunu dile getiren Evnur Saray, 'Günlük 2-3 litre su tüketilmesi gerekiyor. Ama suyun yanında sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekiyor. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği mutlaka olmak zorunda. Sadece su içerek kilo vermemeliyiz. Sağlıklı beslenme kesinlikle bireye özgü olmalı. Bireyin yaşam tarzına, iş hayatına, koşuşturmasına göre değişkenlik göstermelidir. Tek tip beslenmeye karşıyız. Sadece su içerek karbonhidratı keserek, proteinle beslenerek yapılan diyetleri önermiyoruz. Çünkü bizim günlük almamız gereken vitamin ve minerallerimiz, protein ve karbonhidratlar da olması gerekiyor. Tek tip beslenmeye karşıyız' şeklinde konuştu.

Beslenme ve Diyet uzmanı Evnur Saray, sosyal medyada çok popüler hale gelen diyet paylaşımları konusunda da uyararak, 'Kişiler diyet listelerini birbirleriyle paylaşır oldu. Diyet üzerine paylaşımlar da çok fazla. Sadece beslenme uzmanlarının önerileriyle yazılan diyetleri yapmak en sağlıklı ve en doğru olanı' dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR