3 Temmuz sabahı resmi internet sitesinden bir açıklama gerçekleştiren Trabzonspor, FIFA'ya resmi başvurunun bugün yapılacağını Türk kamuoyuna duyurdu.Trabzonspor yönetimi bu konunun FIFA'ya götürüleceğini üstüne basarak vurguladı.

İşte Trabzonspor'un 3 Temmuz açıklaması:

3 Temmuz 2011, Türk futbolu için bir utançtır!

Türk futboluna bulaşan kara leke 3 Temmuz’da su yüzüne çıkmış; şike, teşvik ve adaletsizlik tüm futbolseverlerin futbol hevesini kursağında bırakmıştır.

Dün olduğu gibi bugün de sadece Trabzonspor taraftarı için değil; futbola gönül veren herkes için 3 Temmuz ‘bir kupadan fazlası’dır! Bu nedenle Trabzonspor'u temiz futbol isteyenler ve adaletsizliğe uğrayanlar anlayabilir; Trabzonspor'u "kumpas" dedikleri tapelerle UEFA'ya şikayet edenler ve senelerce FETÖ'nün yargı uzantılarıyla kolkola yürüyenler değil!

Fakat yeni bir döneme giriyoruz. Trabzonspor Kulübü olarak Türk futbolunun gelişimine ve dahi itibarına zarar verenlerin temizlenmesi, hakkımızı aramak için adalet arayışında FIFA'ya doğru yola çıktık. FİFA’ya başvurumuzu bugün, ‘3 Temmuz’un altıncı yıldönümünde yapmak üzere Asbaşkanımız Ahmet Çubukçu, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Coşkun Bülbül ve Özer Bayraktar ile Hukuk Kurulumuzdan Av. Nusret Yılmaz Zürih’e uçtu.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.