Merkez Hakem Kurulu (MHK), daha önce iki sefer FIFA kokardı almış olan Süper Lig kadrosundaki Tolga Özkalfa’yı TFF 1. Lig hakem kadrosuna verdi. MHK, İzmir bölgesi hakemi Tolga Özkalfa’ya geçtiğimiz sene 19 hafta maç verdirtmeyip dinlendirmişti. Tolga Özkalfa, ara ara maç verip, gözden çıkarılmıştı. Bu sıkıntılı günler üzerine 40 yaşındaki Özkalfa, hakemliği bıraktı.

Tolga Özkalfa, dış doktorluğu yapıyordu.

Öte yandan Süper Lig'de 2017-2018 sezonunda video hakemliğine geçiliyor.

Video hakem hakkında konuşan MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, ''Gol kararı, penaltı kararı, ihraç olayı ve kartlar konusunda yardımcı olacak" dedi.

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, video hakem sistemiyle ilgili açıklama yaptı.

BİR NEVİ YARDIMCI

Video yardımcı hakem sisteminin hangi kararlarda yardımcı olacağına dair gelen soruya Yusuf Namoğlu, "Bütün kararları sahada hakem verecek. Video asistan hakem, bir nevi yardımcıdır. Görüşünü söyleyecektir, tatbik eden hakem olacaktır. Karara katılamayabilir. Yüzde 100 emin olduğu konuda karar verecek. Durdur, penaltı. Durdur, ihraç." dedi.

4 KONUDA MÜDAHALE EDECEK

Yusuf Namoğlu, video asistan hakemin 4 konuda müdahale edeceğini belirterek, "Gol kararı, penaltı kararı, ihraç olayı ve kartlar konusunda yardımcı olacak" ifadelerini kullandı.

VIDEO ASİSTAN HAKEMİ TOPLANTISI TAMAMLANDI

FIFA, TFF, IFAB ve Kulüpler Birliği'nden yetkililerinin katıldığı ve Video Yardımcı Hakem Sistemi'ne (VAR) geçiş hazırlıklarının ele alındığı Proje Toplantısı, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB) Zürih'teki merkezinde yapılan görüşmeler ile tamamlandı.

VAR eğitimlerinin içerikleri ve planlamasının ele alındığı toplantıda, hakem seçimleri, proje kapsamında atılacak diğer adımlar ile yol haritası konuları görüşüldü