Sezonun ikinci Grand Slam tenis turnuvası Fransa Açık'ta tek kadınlarda Türkiye'yi temsil eden İpek Soylu ve Çağla Büyükakçay ana tabloya kalarak bir ilke imza attı. Üçüncü eleme turunda korta ilk çıkan Çağla Büyükakçay oldu. Büyükakçay, Çek rakibi Klara Koukalova'yı 6-1 ve 6-3 setlerle 2-0 yenerek kariyerinde ilk kez bir Grand Slam turnuvasında ana tabloya kaldı. Çağla Büyükakçay böylece daha önce tam 21 kez oynadığı elemelerde şeytanın bacağını kırdı. İpek Soylu da dünya sıralamasında 111. sırada bulunan Ukraynalı Kateryna Kozlova'yı 6-3 ve 7-6 setlerle 2-0 yenerek, ana tabloya çıktı.

RAKİPLERİ DE BELLİ OLDU
Paris'te yarın başlayacak olan ana tablo mücadelelerinde tenisçilerimizin ilk turdaki rakipleri de belli oldu. Büyükakçay, dünya 100 numarası Belarus Aliaksandra Sasnovich ile eşleşirken, Soylu'nun rakibi tecrübeli Fransız, dünya 186 numarası Virginia Razzano oldu. Daha önce ABD Açık'ta çiftlerde şampiyonluk yaşayan Soylu, ilk kez katıldığı Fransa Açık'ta üç ön eleme maçını da başarıyla geçerek ana tabloya kalmasının kendisi için harika bir sürpriz olduğunu ifade etti. Soylu, "Benim için bir hayal gibi çünkü buraya gelirken kendimi çok formda hissetmiyordum. Ancak burada da çok zor rakiplere karşı inanılmaz bir tenis oynadım" dedi.

?ÜÇÜNCÜ MÜJDE DE MARSEL'DEN GELDİ
Fransa Açık elemeleri final turunda rakibi Guido Andreozzi'yi 3-6, 6-2, 8-6'lık setlerle 2-1 yenen Marsel İlhan tek erkeklerde ana tabloda mücadele etme hakkını kazandı. Oldukça çekişmeli geçen maçın final setinde karşılıklı birer kez servis kıran raketler, durumu 6-6'ya getirdi. Tie-break uygulamasının olmadığı final setinde servis oyununa tutunarak durumu 7-6'ya getiren dünya 198 numarası Marsel, devamında rakibinin servisini kırdı ve 2 saat 10 dakika sonucunda gülen taraf oldu. Bu sonuçla üçüncü kez Fransa'da ana tablo görmeyi başaran Marsel İlhan'in ilk turdaki rakibi yine elemelerden gelen Belçikalı Steve Darcis oldu.