Vücut geliştirme ya da bilinen ismiyle fitness ile ilgilenenlerin merak ettiği süper set nedir? Süper set nasıl yapılır? Süper set çeşitleri nelerdir? Konularını sizler için derledik…

SÜPER SET NEDİR?

Süper set, aslında bir idman set sistemidir ve iki egzersiz ara verilmeden üst üste yapılır. Bu iki egzersizde de ayrıve karşıt kas grupları çalıştırılır. Buradaki hedef daha yoğun bir biçimde çalışmak, güç kazanmak ve zamandan tasarruf etmektir. Peki ayrı ve karşıt kas grupları derken ne anlatmak istiyoruz? Ayrı ve karşıt kas gruplarına örnek vermek gerekirse; bel ve karın, arka bacak ve ön bacak, ön kol ve arka kol örneklerini vermemiz mümkün…

SÜPER SET NASIL YAPILIR?

“Süper set nasıl yapılır?” sorusuna bir örnek üzerinden yanıt verelim. Mesela göğüs çalışmaktasınız; 12 tekrar ve 3 setten oluşan bir egzersiz programınız mevcut. 15 kg ile 12 tekrar edecek biçimde flat dumbbell fly hareketi yaptınız. Bir sonraki harekete geçerken; bu esnada hiç dinlenmemeniz gerekmektedir. Şimdi bench press yapıyorsunuz, işte süper set. Şimdi 60-120 saniye aralığında dinlenerek diğer setleri aynı tarzda uygulayabilirsiniz.

SÜPER SET ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Birden çok süper set çeşidi bulunuyor.

Agonist süper set: Agonist süper set, iki ayrı kas grubunun aynı bölgeyi etkilemesi üzerine kurulu bir sistemdir. Yani dumbell press yapılmasının ardından dumbell fly yapılması gibi. Yani ikisi de göğüs bölgesine etki etmektedir.

Antagonist süper set: Antagonist süper sette ise agoniste oranla daha farklı bir durum söz konusudur. Ayrı kas grupları çalıştırılırken ayrı bölgeler hedeflenir. Örneğin ilk hareket göğüsle ilgili olur, ikinci hareket sırt ile ilgili; ilk hareket ön kol ile ilgili ise, ikinci hareket arka kol ile ilgilidir.

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.