'Süper Lig Maçları Şifresiz Yayınlansın'

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Süper Lig karşılaşmalarının yayınlanmasıyla alakalı bir teklif sundu.

'Süper Lig Maçları Şifresiz Yayınlansın'

'Süper Lig Maçları Şifresiz Yayınlansın'

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisini kontrol altına alınana kadar futbol maçlarının şifresiz olarak yayımlanması gerektiğini belirtti. Cevdet Erdöl, AA muhabirine verdiği demeçte, Süper Lig'in 11 Eylül Cuma günü yapılacağını belirterek, tribünlere kapasitenin yüzde 30'u oranında taraftar alınacağı kararı hakkında da konuştu.

'KALABALIKTAN KAÇINILMALI'

Sezon öncesi koronavirüs salgını önlemleri kapsamında yeni düzenlemeye gidildiğinden bahseden Erdöl, "Alınan karara göre, müsabakalara tribün kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınacak olup, locaların kullanımı da serbest bırakılacak. Türkiye Futbol Federasyonu, doluluk oranını tayin ettiği gibi, maske, güvenli sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun sevk ile idareyi de mutlaka tayin etmeli. Uyulması kaçınılmaz bir şablonla tabloyu emniyet altına almalıdır. Localarda da bu orana dikkat edilmeli ve kalabalıktan kaçınılmalıdır." ifadelerini kullandı.

"Maske, güvenli sosyal mesafe ve hijyen kurallarını sağlamaya yönelik tedbirlerin ne kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak önümüzde apaçık durmaktadır." şeklinde konuşan Cevdet Erdöl, cümlelerini şu şekilde sürdürdü:

"Her geçen gün açıklanan koronavirüs tablolarındaki canımızı sıkan yükseliş, toplumsal kural ihlallerinin bir sonucudur. Bu anlamda toplumun her kesimi ve her ferdi ayrı ayrı sorumludur. Bu sorumluluğun had safhada olduğu bazı kitlesel ilgi mecraları ise ayrıca önem arz etmektedir. Bu mecraların başında hiç şüphesiz futbol müsabakaları ve bu merkezde hareket edilen odak alanları gelmektedir. Bir futbol ülkesi olarak, futbolu bir yaşam biçimi ve ayrılmaz hayat akışının aktörü olarak gören milletimiz, gidemediği statların eksikliğini kafeler, kahvehaneler, restoranlar gibi şifreli yayın hakkını satın almış mekanlara koşarak gidermeye çalışmaktadır. Bu durum da doğal olarak hep birlikte iç içe oturan, sevinçten yumak haline gelen gruplar oluşturmaktadır."

'MAÇLAR ŞİFRESİZ YAYINLANSIN'

Koronavirüsün "futbol eliyle" yayılma olasılığının çok fazla olduğuna dikkat çeken Erdöl, "Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarının riske atıldığı bu ortamlar, virüs bulaşmasını hızlandıran sportif merkezli bir zemin olmakta. Önerim ve arzum, bu tehdit kontrol altına alınana kadar futbol müsabakalarının şifresiz olarak yayımlanmasıdır. İnsanımızı futbol gibi yoğun duygu ve reaksiyonların barındığı bir ortamda evlerinde tutabilmenin çok isabetli olacağı kanaatindeyim. 'Evde kal Türkiye' parolamız, evde tutma yolları ile taçlandırılmalıdır." şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR