Sarı kırmızılı kulübün Denizbank'a 200 milyon dolar borcu olduğunu hatırlatan Polat, şok ifadeler kullandı: "Denizbank Ruslara ait biliyorsunuz; Sberbank... Sberbank bir karar verir de Galatasaray Sportif A.Ş'ye el koyabilir. Yani öyle tehlikeler bile var. Ya da bir Katarlı gelip alabilir bizi yani..."

Galatasaray'ın eski başkanı Adnan Polat, 360 kanalında yayınlanan Telegol programına özel açıklamalarda bulundu. Polat, Aysal'ın kendisine yaptığı suçlamalara sert cevaplar verirken; sarı kırmızılı kulübün geleceği için endişeli olduğunu dile getirdi. Polat ile yapılan röportaj şöyle:

"Sayın Polat geçtiğimiz günlerde bir gazeteye röportaj verdiniz. Bu röportajdan sonra Ünal Aysal zehir zemberek açıklamalar yaptı. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?"

"Açıklamaları okudum. Yani açıkçası hem üzüldüm hem de onun adına utanıyorum. Yani belli ki oradaki açıklamalarda samimi olmayan o kadar çok ifade var ki üzerinde tartışmaya değer bile bulmuyorum açıkçası.

"ÜNAL AYSAL'IN ÖYLE BİR YÜREĞİ YOK"

"Kendisini herhangi bir bizim programda olabilir bir programa davet edip yüzyüze bu sorunu çözmenin yolları yok mu?"

"Yani davet edebiliriz ama bir faydası olacağını düşünmüyorum çünkü karşıma çıkıp Galatasaray’ın ve tüm spor kamuoyunun önünde bir tartışma yapmaya bence cesareti yetmez. Bilgisi de yetmez gelmez birincisi. Gelmez, öyle bir yüreği yok onun. Ama çıksa bile biraz haksız rekabet olur çünkü Galatasaray’la ilgili yeterince bilgisi de yok."

"Duygun Yarsuvat bir divan toplantısında 'Galatasaray’da 300 milyonluk bir kaçak var, bunu arayıp bulamıyoruz' diyerek Ünal Aysal’a suçladı. Siz neler söylemek istersiniz bu konuda?"

"Esasında bunu Duygun Yarsuvat’a sormanız lazım. Ne biliyorsa açıklamalı. Diğer yönetici arkadaşımız da muhakkak ki bazı şeyleri gördü ki böyle bir açıklama yaptı. Galatasaray’da maalesef kötü bir adet var; kol kırılır yen içinde kalır. Artık bu yen içinde kalmasın çıksın. Neyse herkes hepimiz bunu bilelim."

"GALATASARAY'IN SON 20 YILI ARAŞTIRILSIN"

"Yani bu konuda bugünkü başkan Dursun Özbek’e bir çağrı mı efendim bu? "

"Dursun Başkan’a ben şöyle bir çağrıda bulunmak istiyorum ki buna niyetli olduğunu biliyorum. 1996’dan 2015’in sonuna kadar bir 20 senelik bir süre geçti. Bence bu 20 seneyi uluslararası bağımsız denetim firmasına inceletsin Galatasaray’da bir kaçak var mı, bir usulsüzlük bir yolsuzluk var mı?

"YOLSUZLUĞA KARIŞMIŞ İSİMLERİN LİSTESİ KULÜPTE"

"2011 yılında siz görevi Ünal Aysal'a teslim ederken 35-40 kişilik kulüp içinde yolsuzluğa karışmış isimlerin bir listesini yapıp vermiştiniz herhalde?.."

"Doğru biliyorsunuz, ben o dönemde Ünal Aysal’a söylemiştim bunu. Kendisi 'Dosyayı bana değil, Refik Arkan’ a verin' dedi. Dosya Galatasaray’da bu tür usulsüzlüklerin içinde olanları ve işine son verilmiş insanların insanları içeriyordu. Taner Aşkın bunu Refik Arkan’ la birlikte zabıt karşılığı kulübe devretti. "

"KULÜBÜN PARASINI HARCADILAR, BİTİRDİLER"

"Ünal Aysal yine bir açıklamasında varlık satışı yapılmadığını, sizin zamanınızda Galatasaray’ın borçlarının astronomik şekilde arttığını söylüyor..."

"Evet varlık satışı doğruları söylemiyor tabii şöyle söylemiyor, divan kurulunda hisselerin hisse reposu yapılacağını, Galatasaray Sportif A.Ş.'nin hisselerinin bir kısmının hisse reposu yapılacağını beyan etmişti, 'Bu bir satış değildir' demişti. Daha sonra bu hisseleri sattı ve parasını da Galatasaray Sportif A.Ş.'de veya Galatasaray Kulübü'nde harcadılar, yediler, bitirdiler. O bir varlık satışı değil mi?

"AYSAL DÖNEMİNDE 1 MİLYAR DOLARA YAKIN HARCAMA YAPILDI"

Doğru Galatasaray’da borçlarını artırdım ama ben geldiğimde Galatasaray’ın yıllık geliri 60-70 milyon dolardı. Bıraktığım vakit 200 milyon doların üzerine çıkmıştı. Yani o anda o zamanki gelirler ile 4 senelik gelir ile ben aldığım vakit aşağı yukarı borçları kapatabiliyorduk. Onun dönemini bilemiyoruz çünkü şeffaflık ortadan kalktı.

Ünal Aysal benim dönemi zaten bir 6 ay 'Ernst and Young’a incelettirdi. Herhalde bir hata bir yanlış bir kusur aramaya çalıştılar ve Galatasaray ben 1 milyar dolara yakın harcama yaptı diyorum."

"BİZ O HİSSELERİ ALANA KADAR CANIMIZ ÇIKMIŞTI"

"Hangi yıllar arasında 1 milyar dolara yakın bir harcama yapıldığını söylüyorsunuz?"

"Bizim ayrıldığımız 2011 yılının mayıs ayından, Ünal Aysal’ın ayrıldığı 2014 yılının kasım ayına kadar veya 2014 yılının sonuna kadar olan sürede. Aşağı yukarı 3.5 yıl görev yaptı Ünal Aysal. Bu 3.5 yılda 200’er milyon dolardan zaten 700 milyon dolar kulübün kendi geliri oldu. Bunun dışında hisse satışı yaptı ki biz o hisseleri biz almak için 5 sene canımız çıkmıştı açıkçası. Oradan elde etti 100 milyona dolara yakın bir para. Bir de inanılmaz derecede yüzde on bin artışla bir sermaye artışı yaptılar. Yani sermaye artışıyla, hisse satışından yaklaşık 200 milyon dolara yakın. Onları üst üste koyduğun zaman zaten 900 milyon doları buluyor.

"2030'A KADAR HAKLARI DENİZBANK'A DEVRETTİLER"

Bunlara baktığınız vakit zaten daha fazlada bir şeye söylemeye gerek yok, her şey ortada. Üstüne üstlük hazır bir stat var bütün sorunlardan çözülmüş. Neymiş efendim işte biz stadın gelirlerini kullanmışız. Kullandık doğru ama biz 3 seneliğine kullandık. Baktığınız vakit Ünal Aysal döneminde Denizbank ile yaptıkları anlaşmalarda 2030’a kadar hakları oraya devrettiler. 3 sene için çok laf ediyorlar ama orada 15 sene için kimse bir şey söylemiyor.

Şu anda baktığınız vakit en büyük alacaklı da Denizbank... Bildiğim kadarıyla Galatasaray Kulübü’nün 200 milyon dolara yakın kredi borcu var Denizbank’a. Yarın öbür gün yani Denizbank da Ruslara ait biliyorsunuz; Sberbank. Sberbank bir karar verir de Galatasaray’ın Sportif A.Ş'ye el koyabilir. Yani öyle tehlikeler bile var. Ya da bir Katarlı gelip alabilir bizi yani..."