FIFA Etik Komitesi, FIFA Başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini'ye 8 yıl futboldan men cezası verdi.

Ayrıca FIFA Etik Komitesi, FIFA Başkanı Sepp Blatter'e 50 bin, Platini'ye ise 80 bin İsviçre Frankı para cezası ödemesine karar verdi.

BLATTER BASIN TOPLANTISI YAPTI

Kararın ardından basın toplantısı düzenleyen Blatter şunları söyledi:
"Platini ile aramızda bir anlaşma vardı ama FIFA Etik Komitesi bunu reddediyor. 98 Dünya Kupası'ndan sonra yapıldı. Platini bana geldi ve FIFA için çalışmak istediğini söyledi. Bana davranılan durum hiç insanca değil. Ben Etik Komitesi'ni ikna ettiğimizi düşünüyordum. Çok üzgünüm. Medya cezamı benden önce öğrendi... 40 senedir futbola hizmet etmiş biri olarak şuçlu konuma düştüğüm için çok üzgünüm. 8 yıl men cezasını neden aldığımı anlamak mümkün değil. Platini'yle aramızda centilmence bir anlaşma vardı. Ve bütün anlaşmalar yazılı yapıldı. İlk olarak CAS'a gideceğiz. Ben bir İsviçre vatandaşıyım ve ülke yasalarına göre 8 yıl men edemezsiniz. Kendim ve FIFA için mücadele etmeye devam edeceğim."

"YASAL DAYANAĞI OLMAYAN BİR ÖDEME"

FIFA Etik Kurulu bugünkü toplantısı sonrası Sepp Blatter ve Michel Platini'yi haklarındaki iddialara delil gösteremediklerinden ötürü 8 yıl süresince tüm futbol aktivitelerinden men eden kararı verdi. Kurul ayrıca 2011 yılında FIFA'dan Platini'ye yapılan ödemenin hiçbir yasal dayanağının olmadığını vurguladı. Ayrıca Sepp Blatter tarafından Kurula yapılan savunmadaki argümanların hiçbirinin inandırıcı bulunmadığı açıklandı.

Etik Kurulu yargıçları her iki futbol yöneticisini gösterdikleri 'kötü yönetim, çıkar çatışması ve yetkilerin kötüye kullanılması' açısından da suçlu buldu. Bu bağlamda Platini 80 bin İsviçre Frankı, Blatter ise 50 bin İsviçre Frank'ı para cezasına çarptırıldı.