Osmanlıspor'da Mustafa Reşit Akçay'dan sonra göreve gelen Hamzaoğlu,  Galatasaray'dan ayrılışı, başkent ekibindeki hedefleri ve gündemdeki konular  hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Galatasaray'da 2014-2015 sezonunda Spor Toto Süper Lig, Türkiye Kupası  ve Süper Kupa'da mutlu sona ulaşan, sarı-kırmızılı takımın 4. yıldızı takmasında  büyük pay sahibi olan Hamzaoğlu, bir sezon sonra 12. hafta öncesi yaşanan  ayrılıktan dolayı üzgün olduğunu ifade etti.

Kariyer planlamasında, Galatasaray'ı tekrar çalıştırmak gibi bir  hedefinin bulunduğunu dile getiren 47 yaşındaki teknik adam, "Zamansız bir  ayrılık yaşadım. Açıkçası tekrar kulübüme dönüp kulübüm için hizmet etmek, yarım  kalan işlerimizi, hedeflerimizi tamamlamak istiyorum. Ama bunun ne zaman olacağı  çok da önemli değil. Geçtiğimiz dönemde de hiç beklemediğimiz anda nasip oldu.  Biz yine çalışacağız. Bugün Osmanlıspor'dayım, burası için en iyisini yapmaya  gayret ediyorum. Yarın başka bir kulüpte olurum, orası için olur. Bir gün yine  nasip olursa Galatasaray için her şeyi yapmaya çalışacağız." diye konuştu.

Hamzaoğlu, "Ayrılık nedeniyle yönetime kırgın mısınız?" sorusunu,  "Kırgınlığım yok tabii ama üzgünüm sadece. Çünkü iyi çalışıyorduk. Ayrılmamız  için baktığımız zaman çok bir sebep yoktu. Ama yönetim böyle takdir etti. Nasıl  bizi tercih ederken saygı duyuyorsak, gönderilirken de saygı duyduk ve o şekilde  ayrıldık. Çünkü bizler geliriz, görevimizi yapar, zamanımız dolduğunda da  gideriz. Bunun kararını verecek insanlar bizler değiliz." şeklinde yanıtladı.

"Abdurrahim ağabey önemli bir şahsiyet"

Albayrak'ın yönetimde yer almadığı Galatasaray'daki ikinci  sezonunda, futbolcularla iletişimi konusunda Hamzaoğlu, şunları söyledi:

"Kendi açımızdan problem yaşamadık ama kulüp açısından baktığınızda  Abdurrahim ağabey çok önemli bir şahsiyet. Orada gerçekten futbolcuların  ihtiyaç  duyduğu bir insan. Her türlü sorunlarına çok çabuk bir şekilde cevap verebilen ve  takıma güven duygusu aşılayan, kendini güvende  hisseden oyuncuların olmasını  sağlayan bir kişilik. Galatasaray için Abdurrahim ağabey büyük bir şans. Ali  ağabey (Ali Dürüst) de aynı şekilde. Ancak kurumlar asla kişilere bağlı değildir.  Onlar yoksa başkaları olur. Aynı şekilde biz yoksak, bir başkası olur.  Dolayısıyla önemli olan bir sistemin olması. Sistemin istikrarlı bir şekilde  yürümesi."

"Burada futbol adına yapılabilecek güzel şeyler var"

Hamza Hamzaoğlu, Osmanlıspor'u tercihinde, başkent ekibinde daha önce  görev yapmasının önemli olduğunu söyledi.

Ankaraspor döneminde 10 yıl önce Safet Susic'in ekibinde yer aldığını  hatırlatan tecrübeli teknik adam, "Burada futbol adına yapılabilecek güzel şeyler  olduğunu düşünüyorum. Bir de takımın iyi bir kadroya sahip olması, hedeflerinin  olması benim için önemliydi. İnşallah bu hedeflere hep birlikte yürüyebiliriz."  ifadelerini kullandı.

Başkent ekibinin ligin ikinci yarısında yaşadığı düşüşle ilgili  gözlemini aktaran Hamzaoğlu, şöyle konuştu:

"Geldiğimiz gün takımın üzerinde o mental yorgunluğu gördük,  hissettik. Ama bu çok normal. Geçtiğimiz sezondan beri çok yoğun bir şekilde  çalıştılar. Başarıyı da yakaladılar, yenilerini eklemek için çaba sarf ettiler.  Avrupa kupalarında yukarılara çıkabilmek için çok konsantre oldular aslında ama  Olympiakos mağlubiyeti ve elenmek takımın üzerinde olumsuz bir etki yarattı.  Tabii geçen seneden beri süregelen bu temponun yorgunluğu bir anda ortaya çıktı.  Bu durum lige de son haftalarda olumsuz bir şekilde yansıdı."

"Güzel futbol oynatmaya çalışacağız"

Oyuncuların moralinin şu an çok iyi olduğunu vurgulayan Hamzaoğlu,  onlardan, son haftalarda alınan kötü sonuçların oluşturduğu olumsuz etkiyi  üzerlerinden atmalarını istediğini aktardı.

Hamzaoğlu, bir baskı hissetmediklerine dikkati çekerek şu  değerlendirmeyi yaptı:

"Hedeflerimiz var, ama yönetimimiz ve taraftarımız bize zarar verecek  o baskıyı oluşturmuyorlar. 'Herkes rahat olsun. Söylediklerimizi yapmaya çalışın.  Bizim antrenmanlarımız zaten topla ve keyifli geçer ama içeriğinde çok şeyler  vardır. Onlara da dikkat ederseniz hem siz keyif alır mutlu olursunuz hem de sizi  izleyenler keyfi alır.' dedik. Osmanlıspor'da güzel futbol oynatmaya, herkesin  keyif almasını sağlamaya çalışacağız."

"Ligi 6. bitirebiliriz"

Sezon sonunda hedefledikleri sıralama hakkında ise Hamzaoğlu, "6.  olabiliriz, diye düşünüyorum. Bu, içimden geçen ama alacağımız her puan,  kazanacağımız her maç, ligde yukarı çıkacağımız her sıra bizim için önemli." diye  konuştu.

Hamzaoğlu, ligde küme düşme hattından uzaklaşmak için mücadele eden  Gaziantepspor, Kayserispor ve Aytemiz Alanyaspor ile karşılaşacaklarına işaret  ederek, şöyle devam etti:

"Belki yerimiz rahat gibi görünse de hiç rahat maçlarımız olmayacak.  Yani hep savaşmak, mücadele etmek zorunda olduğumuz ve rakiplerimiz için çok zor  maçlar. Bizim için de öyle. Biz de hedefsiz değiliz, üst sıraları yakalamak  istiyoruz. Her maça kazanmak için çıkacağız. Takımımızın zaten bir oyun kalitesi  vardı. Onun üzerine biz de bir şeyler katmaya çalışacağız. Çok daha göze hoş  gelen iyi futbol oynayabilirsek, bu bizim için en önemli başarı olacak."

"Şampiyon olmamak için hiçbir sebep yok"

Osmanlıspor'un kısa ve uzun vadeli hedeflerinin bulunduğu belirten  Hamzaoğlu, planlamaları arasında şampiyonluğun da yer aldığının altını çizdi.

Hamzaoğlu, uzun vadede şampiyonluk hedefiyle ilgili, "Neden olmasın.  Bu ligde yarışıyorsanız, eğer doğruları yapıyorsanız, sabırlıysanız, bütün camia  olarak istikrarlı bir şekilde hedefinize odaklanmışsanız, olmaması için hiçbir  sebep yok." dedi.

Başkent ekibinin Süper Lig'deki ilk senesinde UEFA Avrupa Ligi'ne  katılmaya hak kazandığını hatırlatan Hamzaoğlu, "Ama önemli olan oraya sürekli  gidebilmek. Sürekli, Avrupa kupalarında yarışan, mücadele eden bir Osmanlıspor  bizim öncelikli hedeflerimiz arasında. Fakat dediğim gibi uzun vadeli  hedeflerimiz de var. Bunların içinde şampiyonluk da var tabii ki."  değerlendirmesini yaptı.

Ligdeki şampiyonluk yarışı

Hamza Hamzaoğlu, Spor Toto Süper Lig'deki şampiyonluk yarışında kadro  yapısı açısından Beşiktaş'ın ağır bastığını söyledi.

Lider Beşiktaş'ın 2 puan gerisindeki Medipol Başakşehir'in de  başarısının göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizen teknik adam,  "Senelerden beri gelen istikrarlı bir yapısı var. Belki çok yıldız oyuncuya sahip  değil ama iyi bir takım. Hepsi takım oyuncusu ve takım için mücadele ediyorlar.  Oynamaları gerektiği şekilde oynuyorlar. Abdullah hocayı da Şenol hocayı da  tebrik diyorum. Görünen o ki, iki takımdan birisi şampiyonluğu göğüsleyecek."  şeklinde konuştu.

Hamzaoğlu, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin şampiyonluk yarışından uzak  kalmasını ise şöyle değerlendirdi:

"Fenerbahçe ve Galatasaray birkaç senedir iç sorunlarını aşamadılar.  Onlarla sürekli mücadele etmek zorunda kaldılar. Dolayısıyla Beşiktaş iki senedir  burada bir hayli öne geçti. İstikrarlı bir şekilde bunu sürdürüyorlar. Fakat  Fenerbahçe de Galatasaray da büyük camialar, çok kısa sürede toparlanıp tekrar  hedef koyacaklardır."

- "Fatih hoca yeni jenerasyon kazandırdı"

Milli takımda daha önce Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in  yardımcılığını yapan Hamzaoğlu, Moldova ile oynanan hazırlık maçında görev yapan  genç oyuncuların gelecek adına umut verdiğini ifade etti.

Hamzaoğlu, Fatih Terim'in Türkiye'ye yeni bir jenerasyon daha  kazandırdığını vurgulayarak, "Şimdi bu kardeşlerimizin sürekli oynayarak tecrübe  kazanmalarını bekleyeceğiz. Onların bu süreçte tabii ki yenileceği maçlar  olacaktır. Onlara destek olmak hepimizin en önemli görevi. Çünkü bu çocuklar  yetenekli, birlikte oynamaktan keyif alıyor. İnşallah, Türkiye yine bundan  sonraki 10-15 yıla da damgasını vuracaktır." yorumunu yaptı.

"Yabancı oyuncu sınırlamasına karşıyım"

Hamza Hamzaoğlu, yeniden gündeme gelen yabancı futbolcu kontenjanıyla  ilgili serbestlikten yana olduğunu belirtti.

"İlk günden beri sınırlamaların, yasaklamaların gereksiz olduğunu  düşünüyorum." diyen Hamzaoğlu, sözlerini şöyle tamamlandı:

"14 yabancı kuralı size 14 yabancı alma zorunluluğu getirmiyor. Sizin  3 oyuncu ihtiyacınız varsa 3 oyuncu alın. Bazen de genç oyuncular görüyorsunuz,  yabancı sayınız yetmediği için almaktan vazgeçtiğiniz oluyor. 14 yabancı hakkı  buna da şans tanıyor. Bu oyuncuları da alıp yetiştirip kulübünüze kazandırma  imkanı sağlıyor. Ancak istiyorsanız hiç yabancı almadan da oynayabilirsiniz.  Kimse size 'Yabancısız oynayamazsın' demiyor. Federasyona gereksiz yükleniyoruz.  Kulüpler bu sınırlamayı kendileri koymalı ve bütçesine, ihtiyacına göre yabancı  oyuncu almalı. Federasyon böyle bir serbestlik tanımış, bunu kulüp yöneticileri  ve hocalar doğru bir şekilde kullanmalı."

Kaynak:AA