Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu boyu? Naim Süleymanoğlu eşi? Naim Süleymanoğlu rekoru? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu (Bulgaristan'da değiştirilen ismi: Naum Sulejmanow 23 Ocak 1967; Kırcaali - 18 Kasım 2017, İstanbul), Bulgaristan Türkü halterci. Tüm otoritelere göre tüm dönemlerin en iyi haltercisidir. Takma adı, yapı olarak ufak tefek fakat çok güçlü olması sebebiyle Cep Herkülü'dür.

Halter kariyeri

Haltere 1977'de, sadece 9 yaşındayken başladı. 15 yaşında Brezilya'da yapılan Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya kazanarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak gene şampiyon oldu. Bu şekilde halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını kazandı. Kariyeri süresince üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu kazanmıştır. Tam 46 defa dünya rekoru kırmıştır. 1984 senesinde (16 yaşındayken), silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

1983 - 1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere toplam altmış üç rekor kırarken, gene bu yıllarda Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar elde etti. 1984, 1985 ve 1986'da dünyada senenin haltercisi oldu. 1984 Los Angeles Olimpiyatları'na Bulgaristan'ın da Sovyet'lerle boykota katılması sebebiyle giremedi. Bu yıllarda Bulgar Hükümeti'nin Türk adlarını yasaklaması sebebiyle ismi Naum Shalamanov olarak tanınıyordu.

Bulgaristan'daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye için turnuvalarda mücadele etmek için 1986'da Melbourne'de yapılan Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye Büyükelçiliği'ne sığınarak Türkiye'ye iltica etti. Türkiye'ye ilticasında ve getirilmesinde şahsen Turgut Özal devreye girdi.

Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 günü tedavi altnda olduğu hastanede yaşamını yitirmiştir.

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR