Nadia Elena Comăneci (d. 12 Kasım 1961), Rumen jimnastikçi. 5 olimpiyat altını, 3 gümüşü ve 1 bronz madalyası sahibidir. 1976 Yaz Olimpiyatları'nda tüm jüriden 10 üzeriinden 10 alan ilk ve tek sporcudur ve jimnastiğin bilinir hale gelmesinde çok fazla katkısı vardır. Ancak yaygın bilinenin tesine olimpiyatlarda ilk 10 tam puanı o elde etmemiştir, ilk 10 tam puan Nadia'nın dünyaya gelmesinden 37 yıl önce verilmiştir.

Başarısının sırrının, ilkokul senelerinde aldığı ilk bronz madalyasını duvara asan babasına karşı gelerek madalyayı indiren, Rumen adetlerini devam ettiren annesi Maria olduğu öne sürülür.

Comăneci, Oneşti, Romanya'da Gheorghe and Ştefania-Alexandrina çiftinin kızı olarak hayata gözlerini açmıştır. Nadia, Rumen bir ad değildir, annesi hamileyken bir Rus filmi seyretmiş, kadın kahramanın ismi de Nadia'dır (Rus ad Nadežda'nın kısa hali, manası "umut") ve bu şekilde adının Nadia olması kararlaştırılmıştır. Nadia'nın ayrıca Adrian isminde küçük bir erkek kardeşi bulunmaktadır.

Comăneci ve arkadaşı, Béla Károlyi tarafından oyun bahçesinde parande atarken fark edilmiş ve jimnastiğe 6 yaşında başlamıştır.

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.