Milli Sporcu Ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları Hakkında Açıklama Yaptı

Fenerbahçe Doğuş Yelken Takımı’nın milli sporcularından Ateş Çınar, yarışmaya hak kazandığı 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın coronavirüs salgını sebebiyle ertelenmesiyle alakalı açıklama yaptı.

Milli Sporcu Ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları Hakkında Açıklama Yaptı

Milli Sporcu Ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları Hakkında Açıklama Yaptı

Türkiye’yi olimpiyatlarda yelken kategorisinde yarışma hakkı kazanan Ateş Çınar, ileri bir tarihe alınan 2020 Tokyo Olimpiyatları için çok iyi çalıştıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim 4. olimpiyatımız olacaktı. En iyi ve en ciddi hazırlandığımız olimpiyat olacaktı bu. Çünkü, bu dönemde Fenerbahçe ve Doğuş birlikteliğiyle, Türkiye’de yelkeni çok ayrı bir yere getirdik. İlk defa biz dünya standartlarında malzeme ve antrenöre sahip olabildik. Sonuçlarını da çok hızlı aldık. Hemen dünyada ilk 5’e girdik, Avrupa’da 4. olduk. Türk yelken tarihinde böyle dereceler yoktu. Sonrasında malzeme seçimleri, iyi planlama her şey çok iyi gitti. Biz bu yılın başında olimpiyatta kullanacağımız malzemeyi belirledi. Dünya Şampiyonası’nda da madalya alabileceğimizi düşünüyorduk."

Türkiye’nin salgın süresince öteki ülkelere göre tedbirlerini daha önce aldığını vurgulayan deneyimli sporcu, "Olimpiyatlarda tamamen madalyaya odaklanmıştık ama olmadı. Olimpiyatların ertelenmesi bir yandan iyi oldu. Daha iyi hazırlanma fırsatı bulacağız. Dünyadaki herkese göre biraz daha şanslıyız. Türkiye’de bu durum daha kontrol altında gözüküyor. İtalya, Fransa, İspanya’ya göre daha erken önlemler aldık. Bir yandan da Japonya iyi bir iş yaptı, olimpiyatın yapılabilmesi için her şeyi yaptılar. Açıkçası açıklamayı görene kadar ben erteleneceğini hiçbir şekilde düşünmüyordum. Bütün hazırlıklarımız bunun üzerindeydi. Ertelenmesinden dolayı moralimizi bozmuyoruz." şeklinde konuştu.

İSPANYA’DAN GERİ DÖNÜŞ

Ateş Çınar, kardeşi Deniz Çınar’la 470 Dünya Şampiyonası için gittikleri İspanya’dan geri dönüşünden şu şekilde bahsetti:

"Palma de Mallorca’daki Dünya Şampiyonası için şubat ayında çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Sonrasında ülkemize döndük. Coronavirüs Avrupa’da yeni yeni çıkmaya başlamıştı. Bir şeyler sezdik aslında, Dünya Şampiyonası’nı etkiler diye. Ancak, asla olimpiyatları etkileyeceğini düşünmemiştik. Tekrar dünya şampiyonası için Palma’ya gittik. Palma’da 4 gün boyunca çok iyi çalıştık fakat sürekli gelişmeleri takipteydik. Avrupa’da birçok sınır kapatılmıştı. İtalyan yelkencilerin kendi ülkelerine dönmeye çalışmaları en büyük olay buydu aslında orada. Dünya Şampiyonası’nın başlamasına bir gün kala Danimarka sınırlarını kapatacağı için kendi yelkencilerini ülkelerine çağırdı. Ardından da İtalyanlar şampiyonadan ekildiklerini ve ülkelerine döneceklerini söyledi."

Her şeyin çok hızlı geliştiğini belirten Ateş, açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Teknemizi hazırlayıp denize çıktık ve antrenmanımızı yapmaya başladık. Antrenörümüz antrenmandayken şampiyonanın ertelendiğini söyledi. Bu yıl sonunda uygun tarihte tekrar yapılabilir. Antrenörümüz de bir an önce kendi ülkesi ABD’ye dönmek istiyordu. Yelken sporu yaptığımız için malzememiz çok. Erteleme haberiyle çok hızlı bir toparlanma sürecine girdik. Malzemelerimizi Barcelona’ya oradan da olimpiyatların düzenleneceği Japonya’ya göndermemiz gerekiyordu. Ancak durum o kadar çabuk ilerledi ki biz malzememizi toparlayıp Barcelona’ya gidene kadar Türkiye, İspanya’yla hava yolunu kapattığı açıkladı. Orada kaldık diye düşünürken hızlı bir telefon trafiği yaşadık. Gece 00.30’a doğru, Türkiye’ye gelme yolunu bulduk. İspanya’dan İsviçre’ye oradan da Türkiye’ye uçtuk. Ne yapacağımızı bilemedik. 5 sporcu Palma’da bulunuyorduk. 3 arkadaşımız Portekiz, ben ve Deniz (Çınar) ise İsviçre üzerinden ülkemize döndük. Morallerimiz tabii bozuldu şampiyona iptal edildiği için. Avrupa’da durum daha da kritik, oradaki arkadaşlarla da konuşuyoruz."

‘EVDE KALIN’

Ateş Çınar, coronavirüs ile mücadele önlemleri içinde "Evde kal" çağrısına destek oldu.

İspanya dönüşü şu an 14. günlerini de evde geçirdiklerini aktaran Ateş, "Şu an karantina sürecindeyiz, evden çıkmıyoruz. Hiçbir semptom yok. Evde spor yapmaya devam ediyoruz. Evi, küçük bir spor salonuna da çevirdik. 14. gün tamamladıktan sonra kulüpten bazı malzemeleri de alacağız. Beslenmemiz dikkat ediyoruz. Bizim yaptığımız sporda çok fazla seyahat var. Yabancı sporcularla vakit geçiriyoruz. Senenin neredeyse 250 gününü seyahatle geçiriyoruz. Bu süreçte evde kaldık, sevdiklerimizle kaldık. Onlarla spor yapmanın tadına vardık." şeklinde ifade etti.

Evden çıkmamanın önemine de vurgulayan deneyimli yelkenci, şunları söyledi:

"Benim buradan gençlere tavsiyem, evde bol bol antrenman yapın. Evet, fiziksel olarak hazır olabilirsiniz ama mental hazırlık da olimpik seviyede çok önemle. Evde geçirdiğiniz bu süreçte mental hazırlık yapmak için çok iyi bir süreç. Ben şu anda evdeyken bile olimpiyatlarda neler başarmak istediğimi hayal ediyorum. Kamptaki videolarımı izliyorum. Dünya Şampiyonası olsaydı neler yapabilirdim diye hala heyecanlanıyorum. Neler başardığınızı düşünün. Bunu normalleştirmeye çalışın. En büyük çağrım evde kalın. Evet, bu hastalık gençlere fazla bir şey yapmıyor ama biz bu hastalığı başkalarına yayabiliriz. Onlar bu hastalığı daha ağır atlatabilirler ya da atlatamayabilirler. Başkaları için de evde kalın ve sağlıkla kalın."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR