Milli Kayakçı Sıla Kara Slovenya'da Kahraman İlan Edildi

Milli kayakçı Sıla Kara, Slovenya'da yapılan yarışmada finalden önce bindiği teleferikten düşecek olan 12 yaşındaki Sloven çocuğu, son anda kayaklarını uzatarak kurtardı. Krvavec halkı tarafından 'kahraman' ilan edilerek madalya ile ödüllendirilen 19 yaşındaki milli sporcumuz olayı anlattı.

Milli Kayakçı Sıla Kara Slovenya'da Kahraman İlan Edildi

Milli Kayakçı Sıla Kara Slovenya'da Kahraman İlan Edildi

Türkiye Kayak Milli Takımı sporcusu Sıla Kara, Çin'de yapılacak 2020 Kış Olimpiyatları'nda yarışabilmek için Slovenya'da 12-13 Şubat günleri arasında gerçekleşen 'Krvavec Giant Slalom' yarışmasına katıldı. Alp disiplininde mücadele eden Kara, final müsabakası öncesi ısınmak için teleferikle piste giderken, yanında oturan Sloven erkek çocuk dengesini kaybetti. Çocuk, teleferikten aşşa düşerken o esnada ayağını uzatan Kara'nın kayak takımlarına tutundu. Kara, bunun ardından elleriyle çocuğu havada yaklaşık 15 dakika boyunca tuttu. Sloven çocuk, kısa zaman sonra gelen takımlar tarafından kurtarıldı. Krvavec halkı tarafından 'kahraman' ilan edilen milli kayak sporcusu Kara'ya, şehrin emniyet müdürü tarafından madalya da verildi.

'YAKLAŞIK 15 DAKİKA HAVADA TUTTUM'

Yarışmadan sonra Ankara'ya geri gelen Sıla Kara, olayı anlattı:

"Teleferik hareket halinde olduğu için tesis çalışanları bizi görmedi. Çocuk da o esnada panik ve korkuyla bağırmaya başladı. Biraz ilerledikten sonra çocuk kaymaya başladı ve onu tutamamaya başladım. Bu esnada batonlarımı attım ve eldivenlerimi ağzımla çıkarttım. Eldivenlerimi çıkardığım esnada çocuk, 'Lütfen 2 elinle tut beni' diye bağırıp, ağlamaya başladı. Bende de aşırı bir korku oluştu. Eldivenlerimi çıkardıktan sonra çocuğun ellerini sıkıca tutmaya başladım. Yaklaşık 15 dakika bu şekilde geçtikten sonra, oranın çalışanları ve emniyet ekipleri geldi. Direkt aşağıya tor ağı açtılar ve onun üzerine çocuğu bıraktım. Daha sonra hemen aşağıya inip çocuğun durumunu kontrol ettim. Bana durumunun iyi olduğunu ve herhangi bir sıkıntısının olmadığını söylediler"

"Beni Slovenya'da haber kanalları 'Bu kahraman kızı bulun' diyerek paylaşmış. Emniyet müdürü 'Bu göstermiş olduğunuz iyi hareketten dolayı size bir ödül vermek istiyoruz' dedi. Ertesi gün havaalanına gittiğimizde, emniyet müdürü ve ekibi beni karşıladı. Orada bana, teşekkür madalyası verdiler. Beni havaalanında karşılamalarını beklemiyordum. Çünkü ben insanlık görevimi yaptım. İnsanların bunu fark etmesi, beni aramaya çalışmaları ve teşekkür etmeleri hoşuma gitti. Türk sporcu olarak böyle bir şey yapmam insanların daha çok ilgisini çekti. Çünkü ne olursa olsun ırkı, dini ve dili fark etmeden sen bir insansın ve insan olarak oradasın. Acı birdir ve ben orada insanlığın ne kadar önemli olduğunu, acının ne kadar içten yaşandığını, aynı dili konuşmasak bile bir çaba ve mücadele verdiğimi gördüm. Bu sebeple çok mutluyum"

Son Dakika Spor Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Spor Haberleri