MHK, Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya Kararını Açıkladı!

Merkez Hakem Kurulu (MHK), Galatasaray ile Atiker Konyaspor arasında oynanan karşılaşmada yaşanan tartışmalı penaltı pozisyonuna ilişkin, mücadelenin hakemi Hüseyin Göçek ve VAR hakemi Halis Özkahya hakkındaki kararlarını açıkladı.

MHK, Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya Kararını Açıkladı!

Yusuf Namoğlu başkanlığında bir toplantı gerçekleştiren MHK, FIFA hakemleri Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya'ya VAR sistemi performanslarını yeterli görmemesi nedeniyle ikinci bir değerlendirmeye dek karşılaşma hakemliği ile VAR görevleri verilmemesine karar verdi.

Spor Toto Süper Lig'in 13. haftasında oynanan Galatasaray-Atiker Konyaspor maçı 1-1 sonuçlanmış, Konyaspor'un lehine verilen penaltı kararı ise taraflı tarafsız herkesin büyük tepkisini çekmişti.

Maçın 87. dakikasında Atiker Konyaspor’a 1 puanı getiren penaltı pozisyonunu inceleyip, orta hakem Hüseyin Göçek ile Video Asistan Hakem (VAR) Halis Özkahya arasındaki konuşmaları dinleyen MHK yönetimi, bugün gerçekleştirdiği toplantının ardından kararlarını açıkladı.

İşte MHK toplantısından çıkan karar neticesinde yapılan açıklama:

"Süper Ligimizin 13 haftasına ait müsabakalar, özellikle Galatasaray - Konyaspor karşılaşmasının hakemleri ile Video Yardımcı Hakemliği ( VAR ) görevini yürüten hakemlerimizin performansları, Merkez Hakem Kurulumuz tarafından tüm detayları ile değerlendirilmiştir.

Kurulumuz, uygulamaya başladığı tarihten itibaren UEFA'nın takdirini kazanan, Türkiye Futbol Federasyonumuzun büyük katkılarıyla hakemliğin ve futbolun gelişimine yarar sağlayacağına inandığımız VAR sisteminin, sağlıklı gelişmesini engelleyici olumsuzluklara karşı her türlü tedbiri almakta kararlıdır.

Hakemlerin sahadaki çok kritik bariz hatalarını çözmekle yükümlü sistemin, VAR Protokolü kuralları dikkate alınmaksızın uygulanması ve bunun alışkanlığa dönüşme endişesi de kabul edilemez.

Bu bağlamda kurulumuz, söz konusu müsabakada karar ile uygulama sorumluğu olan FIFA hakemlerimizden Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya'ya VAR sistemi performansları yeterli bulunmadığından ikinci bir değerlendirmeye kadar müsabaka hakemliği ile VAR görevleri verilmemesini uygun bulmuştur.

Ayrıca, diğer profesyonel lig müsabakalarının gerek görüntü ve gerekse gözlemci raporlarının incelenmesi sonucunda kurulumuz, siyah-beyaz hata kapsamında değerlendirdiği hakemlerin de çeşitli periyotlarda dinlendirilmesine karar vermiştir."

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR