Meteoroloji Uyardı! Fırtına Geliyor!

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta sağanak dolayısıyla vatandaşları uyardı.

Türkiye yoğun yağışlı bir haftaya girdi. Yağışların bir hafta boyunca aralıklarla devam edeceği ifade edildi. Meteoroloji ve AKOM'dan peş peşe gelen uyarıların ardından Prof. Dr. Orhan Şen, kalınlıkları 10 ila 12 kilometreyi bulan, içerisinde çok su bulunduran "CB" bulutlarının Marmara Bölgesi'nde kümelendiğini ve yağışın yarın da etkili olacağını söyledi. AKOM da İstanbul için 'kuvvetli' yağış uyarısı yaptı.

UZMANLAR UYARDI

Meteoroloji Genel yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul ve çevresinde yoğun yağışlı hava Perşembe günü de devam edecek. Metrekareye 25 ila 50 kilogram bir yağış düşecek. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medyadan akşam saatlerinde İstanbul'da etkili olması beklenen şiddetli sağanak yağış için önemli bir tahminde bulundu: "İstanbul Kuzeyden CB (kümülonimbus) bulutları ile kuşatıldı. İstanbul'un kuzey batısında şu an itibarıyla 8 CB bulutu mevzilenmiş durumda. Her birinde metrekareye 50 kg yağış bırakacak su var." dedi.

12 KİLOMETRE YÜKSEKLİKLERİ VAR

Konuyla ilgili detaylı açıklama yapan Prof. Dr. Şen; " CB bulutlarının kalınlığı 10 ila 12 kilometreyi buluyor ve bu bulutlar son derece büyükler. Bunlar içerisinde en fazla su bulunduran ve biranda boşaltan bulutlardır. Bu anlamda yağışlar Perşembe günüde devam edecek" dedi. Yağışların aralıklı olarak 1 hafta daha devam edeceğini bildiren Şen; " Bugün sabah saatlerinden itibaren yoğun yağış yaşanabilir" ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR