1 Ekim Pazar günü yapılmış olan Katalonya Referandumundan yüzde 90'ın üzerinde bir sonuçla evet çıktı. Ve bu durumda Barcelona bağımsızlığını ilan etmek istiyor. Bağımsızlıktan sonra ise La Liga'da ve Copa del Rey'de mücadele etmesi tamamen imkansız hale gelecek.

KURAL GEREĞİ ATILACAKLAR

Lig yönetmeliğine göre bu kulvarlarda yer alacak tüm kulüplerin İspanya Futbol Federasyonu'na kayıtlı olmaları gerekmekte. Bölge bağımsızlığına kavuştuğu takdirdeyse artık bu federasyonun bir parçası olarak kalmaları mümkün olamayacak.

İNGİLTERE VE FRANSA'DAKİ YÖNETMELİKLER

Buna karşın İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin yönetmelikleri ise farklılık göstermekte ve Barcelona'nın Premier Lig'e katılabileceği yönündeki spekülasyonların çıkış kaynağı da buradan gelmekte.

Ada'daki lig İngiliz takımları dışında Galler ekiplerine açıktı, Swansea Premier Lig'de mücadele etmekte. Ligue 1'deki Monaco da 'Fransa dışı' olarak kabul edilmekte.

BARCELONA BAŞKANI BATOMEU'DAN PREMİER LİG SİNYALİ

Konuyla ilgili açıklamalarda yapan Barcelona Başkanı Jose Maria Bartomeu, La Liga'dan kovulmaları durumunda Premier Lig ya da diğer Avrupa liglerini düşünebileceklerini açıkladı.

Bartomeu, yaptığı bu açıklamayla İngiltere'de oynamak istediklerini ifade etti.