Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediyenin meclis salonunda gerçekleştirdiği basın toplantısında, Kırkpınar Er Meydanı modernizasyonu tasarısının, Kalkınma Bakanlığı yatırım programına alındığını öğrendiğini vurguladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın mevzuyu yakından incelediğini belirten Gürkan, "Kırkpınar Er Meydanı modernizasyonunun tasarılarını bekliyoruz. Avam proje bana geldi. Tabi uygulama tasarısıda da gelecek, Koruma Kurulundan tasdiklenecek. Bunun ihalesini Gençlik ve Spor Bakanlığı gerçekleşecek. Bu sene Kırkpınar sona erdikten sonra inşallah modernizasyona harekete geçeceğiz. Güreş antrenman salonu, Kırkpınar Müzesi gibi çok fazla meydanın yapımı gerçekleşecek. Amacımız turlarla da program yaparak, kış mevsimi dışında hafta sonları belirli saatler içerisinde gösteri güreşleri organize etmek." ifadesini kullandı.

Recep Gürkan, 10-16 Temmuz'da gerçekleşmesi tahmin edilen 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri duyurularının da hazırlandığını belirterek, "Fransızların bizden çok önce farkına vararak patentini aldığı ve kozmetik ürünlerde kullandığı Edirne kırmızısını ön plana çıakrmayı hedefliyoruz. Projelerit tamamlandı. Gelecek hafta protokol bölümünün basımını tamamlayıp, bu sene biraz daha erkene alarak bayramdan evvel, en azından Ankara davetlerini tamamlamayı diliyorum." açıklamasını yaptı.