Galatasaray teknik direktörü Igor Tudor, kulüpteki günlerini ve takımın durumunu Süper Lig'in yayıncı kuruluşu Beinsports'a değerlendirdi. Riekerink döneminden farklı bir idman programı uyguladığını kabul eden Tudor, "Benim için isteyen, çalışan ve tabii ki koşan oyuncu önemlidir. Şu anda oyuncularım benim mantalitemi anladı ama ayakları henüz beyinlerinin emrettiklerini uygulayamıyor"  şeklinde konuştu.

Hırvat teknik adamın açıklamaları şu şekilde:

"Karabük'te küme düşmeme mücadelesi daha stresli"

Karabükspor'la Galatasaray'daki duygularım arasında çok fazla fark yok. Real Madrid teknik direktörü olsanız da baskı vadır, motivasyon vardır ancak bu her kulüpte mevcut olan bir durum. Ama küme düşmeme mücadelesi yapan bir takımda bazı duygular daha yoğun yaşanabilir.

"Gençlerbirliği maçını kazanmayı hak ettik"

Gençlebirliği maçında yaşananları ben bir geri dönüş olarak görmüyorum. İlk ayrı iyi oynadık ama ikinci yarıda kötüydük. Selçuk, Sneijder gibi çok kaliteli oyuncularımız var Selçuk'un attığı golle kazandık. Futbol bu tür farkların ortaya çıktığı bir oyun. Ancak şunu söylemeliyim ki, biz maçı kazanmayı hak ettik. Maçları kazanınca daha sakin çalışıyorsunuz. Kaybedince daha stresli oluyorsunuz.

"Galatasaray'a karşı rakipler daha zorlayıcı olur"

Galatasaray ve Karabükspor'daki maçlar çok farklıydı. Bir takım Galatasaray'la oynuyorken o maçta her şeyini verebilir. Trabzonspor maçı tabii ki bizim için hiç kolay olmayacak ama biz elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Ben takımıma da bunu söylüyorum. "Skoru düşünmeyin, çıkın ve oyununuzu oynayın" tavsiyelerinde bulunuyorum. Trabzonspor büyük bir takım, yetenekli ve kaliteli oyuncuları var.

"Takımda iyi şeyler gördüm"

Ben buraya 3 hafta önce geldim. Analiz yapıyorum, bazı detayları yeni yeni görüyorum. Bu yüzden Trabzonspor'dan çok kendi takımıma odaklanıyorum. Burada olduğum 3 hafta boyunca iyi şeyler gördüğümü söyleyebilirim.

"Bacaklar henüz beynin komutlarını uygulayamıyor"

Artık Galatasaray'da daha sıkı savunma yapmaya çalışıyoruz. Antalya ve Gençlerbirliği maçında ilk yarılarda çok ilginç şeyler gördüm. Savunma yapma isteği, pres yapma isteği gördüm. Bunlar iyi şeyler. Oyuncuların yüzde yüz olarak benim dediklerimi uygulayabilmeleri için fiziksel olarak çok iyi olmaları lazım. Belki kafada hazırlar ama bacakları henüz onları takip etmiyor. İyi idman yapan oyuncularım var. Bu mantaliteyi onlar da kabul ettiler.

"Futbolcu idman maçlarını bile kazanmayı isteyecek"

Dışarıdan nasıl göründüğümü bilemem. Ben çalışmaya ve idmana inanırım. İdman maçlarında bile kazanmayı isterim. Belki de bu 8 yıl Juventus idmanlarında olmamdan dolayı bu şekilde. Çünkü biz Zidane'la antrenman yaparken hep bu şekilde düşünürdük. Bütün hafta zorlu idmanlar yapmazsanız, pazar akşamı nasıl maça çıkacaksınız? Siz robot değilsiniz ki! Bu mümkün değil. İdmanlardaki her maçı, küçük oyunları bile kazanmak istemelisiniz. Artık Bruma, Yasin, Sneijder daha çok savunma yapmayı istiyor. Bu güzel.

"Taktik çok fazla önemli değil"

Fizik kondisyon olarak istediğimiz noktaya gelirsek çok daha yukarılara çıkacağız. Buna inanıyorum. 4-4-2'yle harika oynayan ve bu taktiği kötü oynayan takımlar var. 3-5-2 için de aynısı geçerli. Bu tamamen sahip olduğunuz oyuncularla alakalı. Taktik çok fazla önemli değil. Önemli olan ne zaman aps yapacağınız, kafa yapınız, mantaliteniz. Sistemin çok büyük fark yarattığını düşünmüyorum. Roma, Atalanta 3'lü oynuyor. İnsanlar bunu konuşmayı seviyorlar ama bana inanın sistem bu kadar önemli değil.

"10 numara da sadece bir oyuncudur"

10 numara da bir sayıdır. 10 numara merkezde oynayan bir oyuncudur. Önemli olan kaliteli oyunculara sahip olmak. Kaliteli oyuncular her sisteme kısa sürede adapte olurlar. Bu felsefede oyuncuların performansları daha çabuk ön plana çıkarlar.

"Ben geldim diye sakatlıklar ortaya çıkmadı"

Sakatlıkların neden meydana geldiği cevaplanması zor bir soru. Herkes şimdi 'Tudor geldi. Çok sert idmanlar yaptırıyor ve sakatlıklar oluyor' diyor. Böyle bir şey yok. Şu an ben normalde yaptırdığım idmanların yüzde 16'sını yaptırıyorum. Çabuk adapte olamayabilirler. Yavaş yavaş gerçekleşecek şeyler bunlar. Ben bizden önce takımın nasıl idman yağtığını da biliyorum. Podolski ve Yasin hem sürekli ileri gidip geri geliyorlar. Antalyaspor maçından sonra sert idman prpgramları koymadım. Yumuşak idman yapmamıza rağmen sakatlıklar oluştu. Çünkü maç içinde normalden fazla efor sarfettiler.

4 savunmacımız sakat. Belki de Trabzonspor maçında ben oynamalıyım bilemiyorum. Benim, 10 kişiyle savunma yapma felsefem yok. '3'ünüz ileride kalın, geri kalanlar savunma yapsın' diyemem.

"Benim için önemli olan koşmak"

Her antrenörün bir felsefesi vardır. Benim felsefem çok fazla koşmayı barındırıyor. Hep koşarsınız ama yoğun koşmak zorundasınız. 115-120 kilometre koşabilirsiniz, bunlar güzel ama kaç depar attığınız önemli. Topu kaybettiğimizde hemen kazanmalıyız.

"Pas değil, koşu..."

Bazı şeyleri değiştirmek kolay değil. Son 7 ayda oyuncular hep pas odaklı bir futbol oynamaya çalışıyorlardı. Şimdi bunu değiştirmeye çalışıyoruz. Diğer pas felsefesinin kötü olduğunu söylemiyorum. Yanlış anlaşılmasın ancak ben topsuz alanda koşunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum.

"Oyunculara mesafe koymak lazım"

Oyunculara yakın olmak önemli ama mesafe de koymanız lazım. Sizin patron olduğunuzu hissettirmeniz, bir şeyler bildiğinizi göstermeniz lazım. Kazandıkça oyuncular da size saygı duyar. İletişim bunun en önemli parçası...

"Puan tablosunu düşünmüyorum"

Ben puan tablosunu çok fazla düşünmek istemiyorum. Maç maç bakmamız lazım. Galatasaray her maçı kazanmak zorudnadır. Biz de cumartesi akşamı sahaya çıkıp en iyi oyunumuzu oynayacağız.

"Burada yıllarca kalmak istiyorum"

Bana inanın ben Galatasaray'da yıllarca kalmak istiyorum. Burası çok büyük bir kulüp. İyi sonuçlar almak ve taraftarı mutlu etmek istiyorum. Geleceği çok fazla düşünmüyorum. Şu ana konsantre oluyorum. Geleceği düşünerek kendimi baskı altına sokamam. Gazeteleri bile okumuyorum. Kardeşim bana haberleri getiriyor ama ben 'Bana söyleme, bana haberleri getirme' diyorum.

"İletişim her şey"
Ancelotti-Capello karşımı bir felsefem var. Herkes kendisi olmalı. Siz, olduğunuz insansınızdır. İki teknik direktörü de anlamak önemli. Oyunculara yakın olmak da önemli ama bir yandan da mesafe koymanız lazım. Oyunculara bilgi sahibi olduğunuzu göstermeniz lazım. Sizin bilginizin kazanmaya yardımcı olacağını göstermeniz lazım. İletişim bence her şeyin önünde.
 
Eren yorumu
Eren'i şimdi kendi takımımda görmek beni daha mutlu etti. Çok kaliteli bir oyuncu. Önemli bir santrfor. Onu takımda görmek güzel.
 
"Galatasaray her kupayı kazanmalı"
Galatasaray her maçı, her kupayı kazanmak zorunda; bunu biliyorum. Cumartesi günkü maça odaklanmalıyım. Maç maç bakmamız lazım. Daha iyi olmaya çalışmaya odaklanmak önemli. Cumartesi günkü maça bakacağız.
 
"Aç oyuncular istiyorum"
Ben aç oyuncular, motivasyonu yüksek oyuncular istiyorum. Geçmişte ne kazandıklarının önemi yok. Daha fazla kazanmak istesin. Limiti olmayan oyuncu, fedakarlık yapan oyuncuları istiyorum. Hafta içinde yaptığınız her şeyin Cumartesi günü görüneceğini düşünüyorum. Aç oyuncu kaliteli değilse bir işe yaramaz. Kaliteli ve karakterli oynculara sahip olmalısınız.
 
"Odaklanmayan oyuncuları istemem"
İdmanda gördüğüm şeylerle bir sorunum yok. İyi bir iletişimim var. Oyuncular yeni teknik direktöre, yeni kurallara adapte oluyorlar. İyi bir ilişkimiz var, önemli olan bu. İdman başladı mı odaklanmamız lazım. Odaklanmayan oyuncuları istemem, bu bizde bulunmaz. Ben idmanda her şeyi görürürüm. Bir oyuncu idmanda baskı yapmıyorsa gider düzeltmeye çalışırım. Zamana ihtiyacımız var. Bu yıl her maçı kazanmamız lazım. Beşiktaş ve Başakşehir'in puanlar kaybetmeleri gerekiyor. Hafta içinde idmanlara odaklanmak önemli.
 
Saha kenarındaki tavırları
Benim karakterim bu. Bazen fazla yapıyor olabilirim Duygularıyla yaşayan bir insanım. Bazen biraz düşürmem gerekiyor kendimi. Bu kadar duygusal olmamalıyım. İlk kez atıldım. Hakem yavaş ol diyebilirdi. Attılar çok önemli değil. Beni ilk seferde attılar.
 
"Uzun yıllar kalmak istiyorum"
 
Ben Galatasaray'da yıllarca kalmak istiyoum. Bu çok büyük bir keyif. Burada kalıp iyi sonuçlar almak, kulübü ve taraftarları mutlu etmek isiyourm. Mümkün olan en fazla süre kalmak istiyorum. Bugüne odaklanmamız gerekiyor. Şimdi yaptığınız şey geleceğinizi belirler. Ne olacak, ne olacak diye düşünürseniz olmaz. İşinizden keyif almanız lazım. Ben gazete okumam. Benim değiştirebileceğim tek şey idmanları değiştirmek. Başka şeyleri bana getirmeyin, değiştiremem. Kötü sonuçlar alırsam da en kötü kovulurum. Ne olacak diye düşünürseniz teknik direktörlük yapamazsınız. Tabi ki Şampiyonlar Ligi'ni kazanmak en büyük hayalim. Galatasaray ile ligi kazanmak öncelikle fantastik olur.
 
Futbolculuk dönemi
Zidane-Buffon-Montereo-Davids-Del Piero-Trezeguet-Boksic-Bilic-Suker-Boban gibi oyuncularla oynama fırstım oldu. Futbol bana harika anılar verdi. Bu seviyede bir futbolun parçası olmaktan mutluyum.
 
Kendisini nasıl görüyor?
İyi bir baba olduğumu düşünüyorum, iyi bir arkadaş olduğuma inanıyorum. Bu başkalarının yapması gereken bir değerlendirme. Ailem Split'te yaşıyor. İnsanlar bunu çok düşünmez ama ailenizden uzak yaşamak çok zor. Yazın ne yapacağımızı göreceğiz. Belki ailemi buraya getiririm. Tek başına yapamak çok kolay değil. Bu da bu işin gerektirdiği bazı fedakarlıklardan birisi.
 
"Sabri bu kulübün efsanesi"
Sabri ile o maçı (Juventus) konuştuk. Sabri bu kulübün efsanesi. İyi bir insan. İyi bir ruha sahip. Onun burada olmasından mutluyum. Galatasaray taraftarı çok büyük, umarım onları hayal kırıklığına uğratmam. Kaynak:ajansspor