Türkiye Kupası zaferiyle Galatasaray'ı krizden çıkaran Hollandalı teknik direktör Jan Olde Riekerink, sarı-kırmızılı ekibin Avrupa cezasını gelecek sezon tamamlamasını sağlarken, aylık kazancına oranla kulübün kasasına da ciddi bir gelir soktu.

Denizli'nin ayrılışı sonrası emanetçi olarak takımın başına getirilen Riekerink, G.Saray'da ilk maçına 2 Nisan'daki Eskişehir maçıyla çıktı ve görevde kaldığı süre içerisinde 40 bin Euro (131 bin TL) maaş aldı.

Hollandalı teknik adam, ligde kazandığı 3 galibiyet, 3 beraberlik ile 5.850 milyon TL primi kulübün kasasına koyarken (galibiyet primi: 1 milyon 300 bin TL, beraberlik primi: 650 bin TL), kupadan da büyük bir gelir elde etti. Riekerink ile yarı finalden 300 bin dolar kazanan Galatasaray, kupa finalini kazanarak da 2.3 milyon dolar daha almaya hak kazandı. Galatasaray'ın Hollandalı çalıştırıcı yönetiminde kazandığı primlerin toplamı yaklaşık 14 milyon TL'yi buldu.

UÇURUMUN KENARINDAN ALDI

53 yaşındaki hoca aynı zamanda Avrupa cezasının 2 yıla çıkmasına engel olurken, yaklaşık 30 milyon Euro gelir kaybına uğrayacak olan kulübün geleceğini de kurtardı. Cimbom'un cezası artsaydı, Avrupa gelirlerinin yanı sıra forma, reklam ve sponsor gelirlerinden büyük darbe alacaktı. Riekerink'ten önce Bülent Korkmaz ve Ergün Penbe gibi eski efsaneler görevi kabul etmemişti.

BİR BAKIŞTA RİEKERİNK

Teknik adamlık kariyerine 1995 yılında Ajax altyapısında başlayan Riekerink, 7 sezonluk görev süresinin ardından bir sezon Gent'i ve ardından yine bir sezon Emmen'i çalıştırdı. 2005-06 sezonunda Porto'da, Co Adriaanse'nin yardımcılığını yapan teknik adam, 2007'de Ajax altyapısındaki görevine geri döndü. 53 yaşındaki isim 2011-2014 yılları arasında ise Çin'de altyapı antrenörü olarak çalıştı.