Fransız Basketbolcu Türkiye'de Kendini Daha Güvende Hissediyor

Anadolu Efes'in Fransız oyuncusu Moerman, Covid-19 döneminde Türkiye'nin, ülkesi Fransa'dan daha güvenli bir ülke olduğu söyledi.

Fransız Basketbolcu Türkiye'de Kendini Daha Güvende Hissediyor

Fransız Basketbolcu Türkiye'de Kendini Daha Güvende Hissediyor

Anadolu Efes'in Fransız oyuncusu Adrien Moerman, yeni tip coronavirüs (Covid-19) döneminde Türkiye'nin, ülkesi Fransa'dan daha güvenli bir ülke olduğunu dile getirdi.

Anadolu Efes'in Fransız yıldızı Adrien Moerman, basın mensuplarına gerçekleştirdiği konuşmada, coronavirüs yüzünden Fransa'daki vaka sayısının daha çok olduğunu ve 20 binden çok insanın yaşamını yitirdiğini vurgulayarak, "Türkiye'den ayrılmak istemedim çünkü Fransa'daki durum buradan kötü ve Türkiye, Fransa’dan daha büyük bir ülke." ifadelerini kullandı.

Pandemi yüzünden Türkiye'deki istatistiklerin çok daha az olduğunu belirten 32 yaşındaki yıldız oyuncu, konuşmasına devam etti:

"Türkiye daha güvenli. Aralık ayında bir bebeğim oldu ve ailem için bu riski almak istemem. Uçağa binmek, Fransa'da koronaya yakalanıp aileme, anneme babama veya arkadaşlarıma bulaştırmak istemiyorum. Türkiye'de kaldık çünkü burada çok fazla vaka yok. Evet biraz var ama İstanbul’da kendimi güvende hissediyorum. Dediğim gibi Türkiye ve Avrupa ligleri tamamlandıktan sonra ülkeme döneceğim. Şimdi gidersem ve ligler başlarsa, geri gelirsek 2 hafta karantina ve 2 hafta hazırlık gibi durumlar olacak. O yüzden ligler başlayana kadar burada kalmak daha mantıklı."

"Bu pandemiden güçlü çıkmak çok kolay olmayacak"

THY Avrupa Ligi sonlanana kadar ailesiyle Fransa'ya gitmeyi planlamadığını belirten Moerman, "Zor zamanlardan geçiyoruz. Efes tesisleri açtı. Her gün saat 11.30-14.00 arası antrenmana gidiyorum. Vücudumu hazır tutmalıyım. Günlerim böyle geçiyor. Her gün antrenmana gidip eve geliyorum. Zamanımı eşim ve 2 kızımla geçiriyorum. 2 grup halinde çalışıyoruz. Beraber oynamıyoruz asistan koçla beraber çalışıyoruz. Avrupa Ligi'nin ne zaman başlayacağını bilmiyoruz ama başlarsa hazır olmak zorundayız. Antrenmanlarda bireysel çalışıyoruz. Şutları yalnız atıyoruz. Diğerlerinin dokunduğu toplara dokunmuyoruz. Sürekli ellerimi yıkıyorum. Dezenfektanlar var onları sürekli kullanıyorum." ifadelerini kullandı.

Covid-19'un dünyada her yerde ve sporda büyük finansal sorunlara sebep olduğunun altını çizen Fransız oyuncu, "Belki de 2-3 sene sürecek. Zor bir durum. Türkiye için de zor. Gelecek sezon için neler olacak bilmiyoruz. Bu sezon geniş bir kadromuz vardı. 10 yabancıyız. Belki gelecek yıl 7 olacak. Bu sürecin realitesi bu. Önümüzdeki yıl yeni iyi oyuncular almak zor olacak. Bütün takımlar için konuşuyorum sadece Efes için değil. Fenerbahçe veya diğer takımlar... Bu pandemiden güçlü çıkmak çok kolay olmayacak." sözlerini söyledi.

"Biz oynamaya devam etmek istiyoruz"

Anadolu Efes olarak mükemmel bir sene yaşadıklarını belirten Moerman, "Her hafta yeni rekorlar kırıyorduk, 24 maç kazandık. Her şey harikaydı. Bunun için devam etmeyi çok istiyorum. Hem Türkiye'de hem de Avrupa Ligi'nde şampiyon olabilecek bir takım kurmuştuk. Şimdi ligler başlarsa yeni sezon gibi olacak. Güvenli ve sağlıklı bir ortam sağlanırsa biz oynamaya devam etmek istiyoruz. Avrupa Ligi bunu sağlarsa biz oynarız. Şahsi olarak ben de oynamaya hazırım çünkü antrenmanlara devam ediyorum." yorumunu yaptı.

Fransa'daki durum

Ülkesi Fransa'daki yaşanan hal ile alakalı konuşan Moerman, şu sözleri dile getirdi:

"Fransa'da belki 11 Mayıs'ta insanlar dışarı çıkmaya başlayabilir. Bütün insanlar olmasa da adım adım olabilir. Her gün vaka sayısı düşüyor. Fransa'da futbol liglerinin iptal edildiğini okudum. Çünkü binlerce insan bir araya geliyor. Genel olarak iyi haberler geliyor. Vaka sayısı düşüyor, maalesef birileri ölüyor. Eskiden günde 600-700 insan ölüyordu şimdi 150'ye kadar düştü. 20 Mayıs'ta okullar açılabilir. Ama dediğim gibi adım adım duruma göre karar verecekler. İtalya, İspanya ve biz dünyada en kötü durumda olan ülkelerdeniz. Normalleşmeye adım adım gideceğiz."

"Maaş kesintisi normal"

Meydana gelen pandeminin ardından takımların basketbolcuların maaşlarını azaltılmasının gündeme geldiği vurgulayarak kendisine bu tarafta teklif sunulması durumunda davranışının ne olacağı sorulan Moerman, şu cevabını verdi:

"Bu konu hakkında ELPA (Avrupa Ligi Oyuncular Birliği) ile görüştük. Neredeyse 2 aylık maaşımız kesildi. Kulüpleri anlıyorum. Gelirleri yok. Ama bunu ağustos, eylül gibi pandemi bittikten sonra konuşmalıyız. Şu anda ELPA ve kulüpler maaş kesintisi konusunda bir anlaşmaya vardı. Bunun için kulübe ve hiç kimseye kızamam, durumu anlıyorum. Kulübün birçok sponsoru var. İstanbul'daki her şey kapalı. Sponsorlar da para kazanamıyor. Maaş kesintisi normal. Kulüplerle bunun hakkında bir anlaşmaya vardık ve ben bu durumdan mutluyum."

Para için değil takım ve basketbolculara çözüm bulmak için çalıştıklarını ve bunu yaptıkları için mutlu olduğundan bahseden Moerman, "Burada 1 yıl daha kontratım var, Efes'te çok iyi hissediyorum ve 'ben paramı istiyorum, ben paramı istiyorum' diyen adam olmayacağım. Önümüzdeki sezona kadar bekleyip her şeyin tekrar başlamasını bekleyeceğim." ifadelerini kullandı.

ING Basketbol Süper Ligi'ndeki son yaptıkları karşılaşmaların taraftarsız olmasından dolayı yaşadığı duyguları anlatan Moerman, şöyle konuştu:

"Garipti. Çünkü bizim taraftarlarımız var. İyi oynamak istiyorsanız taraftara ihtiyacınız var çünkü durumlar kötüye gittiğinde bize yardımcı oluyorlar. Çok kötü hissettim. Basketbolu taraftarlarımızla paylaşmak istiyoruz. Taraftarlarla beraber oynamak istiyoruz. Türk Telekom'la oynadığımız ve evde oynadığımız bir maçta kötü hissettik. Çünkü taraftar yoksa enerji yok hiçbir şey yok. Onlarsız oynamanın bir anlamı yok."

"Burası benim ikinci evim, ikinci ülkem gibi"

Türkiye'de de kendisini çok keyifli hissettiğini belirten Moerman, "Burası benim ikinci evim, ikinci ülkem gibi. Eşim ve kızlarımla beraber burada olduğumuz için çok mutluyuz. Küçük bir yer olan Bandırma'dan İstanbul’a geldim. Türkiye’ye gerçekten aşığız. İnsanlar harika. Ailem için her şey güzel Eğer ailem için hey şey iyiyse benim için de iyidir." sözlerini söyledi.

Covid-19 sebebiyle herkese güvende ve evinde kalmasını öneren Moerman, konuşmasını öyle bitirdi:

"Kurallara dikkat edelim. Bir şeye dokunduysak elimizi yüzümüze değdirmeyelim. Ailenizi önemseyin en önemlisi bu. Bencil olmayın, dışarı çıkıp eğlenmeyin. Dışarı çıkıp eve döndüğünüzde anne babanıza virüs bulaştırabilirsiniz. Fransa’da bazı akrabalarımız öldü, eşimin bir akrabası dün vefat etti. Herkesin dikkat etmesi lazım. Koronavirüs öldürüyor. Bu, ilaç alıp geçirebileceğiniz küçük bir hastalık değil."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR