Fikret Orman ve TFF Başkanı Nihat Özdemir Basın Toplantısı Düzenliyor!

Fikret Orman ve TFF Başkanı Nihat Özdemir Basın Toplantısı Düzenliyor!

Fikret Orman ve TFF Başkanı Nihat Özdemir Basın Toplantısı Düzenliyor!

Kulüpler Birliği başkanı Fikret Orman ve TFF Başkanı Nihat Özdemir Basın Toplantısı Düzenliyor.. Gündeme dair soruları yanıtlayan ikilinin açıklamarı burdan okuyabilirsiniz..

Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman: "Kulüplerin geldiği noktalar belli. Özellikle şampiyonluk yaşamış tüm kulüpler maddi sıkıntılar içinde. Senelerdir de bu yüzdürme şeklinde devam ediyor."

Orman: "Şu anda çıkan lisans talimatını birlikte oluşturduk. Bugünden itibaren, herkes bütçeleri içinde kalmak durumunda. Bugün ben Kulüpler Birliği Başkanı olarak, önümüzdeki 6 ay içinde, nasıl olsa 6. ayda başlayacak diye rahat olunmaması lazım."

Orman: "O gün itibarıyla bunun farkında olunmazsa, cezaların ağır olacağını ben de başkan da belirtti. Artık deniz bitti."

Orman: "Evet zor bir süreç. Ben sokakta yürüyorum, 'başkanım kimi transfer edeceğiz' deniyor. Fakat bu baskılarla, kulüp yöneticileri de hareket edince durum buraya geliyor. Dikkatli hareket etmemiz lazım."

Orman: "Herkes transfer bütçesine takıldı. Esas önemli şey kulübün bütçesi, oyuncularınıza verdiğiniz maaş. Hiçbir transfer bütçesini harcamasanız bile oyuncularınıza verdiğiniz yüksek maaş etkileyebilir."

Orman: "Bütçeniz 100 iken, 130 yapabilirsiniz seneye, sonraki sene 115 yapabilirsiniz. Böyle bir geçiş süreci imkanı da verildi, elinizde kontratlar olabilir. Oyuncu primleri, seyahat giderleri, personel giderleri, antrenör maaşları, bunun oluşturduğu bir limit var."

Orman: "Kulüpler Birliği olarak bunun arkasındayız. Bunun lafta kalmaması lazım. Önümüzdeki 3 sene zor olacaktır ama toparlanma sürecinden sonra düzenli olacaktır."

TFF Başkanı Nihat Özdemir: "Yeni talimatnameyle, yeni bir sistem getirmiş bulunmaktayız. Kulüplerimiz, yıl boyunca bağımsız kuruluşlar tarafından da denetime tutulacaklar. Sezon başı, ortası ve sonu şeklinde çok sıkı şekilde devam edecektir."

Özdemir: "Her bir takım için takım harcama limitlerini belirleyeceğiz ve bunları web sitemizden duyuracağız. Kulüplerimizin bunu aşması halinde, futbolcu kayıtları kesinlikle yapılmayacak. Limitlerin aşılması halinde kulüp lisans kurulumuzun uygulayacağı cezaları da ilan ettik."

Özdemir: "Şu anda transfer ayındayız. Ağustos ayında kulüplerimizden bilançoları alacağız. Kurulumuz, bilançoları inceleyecek ve buna göre limit ilan edilecek. Kulüpler en iyi kendilerini bilirler, bizim hesabı nasıl yapacağımız açık."

Özdemir: "Kulüpler buna göre kendi limitini belirleyebilirler. Düşünün ki, herhangi bir takımın 2 puanını silersek, şampiyonluğu, düşmeyi etkileyebilir. Bugün, maalesef UEFA ve FIFA'da dosya sayısı en kabarık olarak ülkelerinden biriyiz."

Özdemir: "Dünyanın en büyük 16. ekonomisinin kulüplerinin dosyaları bu kadar çok FIFA ve UEFA'ya gitmemeli. Limitleri bulmaları çok basit, buna göre masraflarını yapmaları lazım. Kamp masrafları vb. şeyler de bunun içinde."

Özdemir: "UEFA'ya dosya bırakmamaya çalışacağız, her şeyi burada çözeceğiz. UEFA bizden daha katı. Fikret Orman başkanımın dediği gibi biz bir geçiş süreci de tanıdık. Türk futbolu 3 sene içinde kurtulabilir. Bankalarımız da kulüplerimize çok iyi bakmaktalar."

Özdemir: "Türkiye'nin tanıdığı 3 önemli bankacı arkadaşlarımız bu lisans kurulunda. Kulüplerimizin durumunu onlar da iyi görecekler. Yapılandırmayı kolay görmeyin, bankalar da kulüplerimize bir sınırlandırma getiriyor. 1. ve 2. lig ekiplerimize de aynı düzeni uygulayacağız."

Özdemir: "Bütün hesaplamalarımız TL üzerinden olacaktır."

Özdemir: "Ayağını yorganına göre uzat söyleminin bir hesap yöntemi bu. Ağustos sonunda kulüplerimizin bilançolarını alacağız. Bilanço tekniğiyle hesaplamanın çok kolay olduğu unsurlar bunlar."

Özdemir: "Lisans yönetmeliği için 6 aydır çalışılıyor. Sayın Hüsnü Güreli'nin yönetiminde bu çalışmalar bir yere gelmişti. Her kulüp itirazlarını bildirdi, bütün kulüpler fikir belirtti, bu böyle olsun, bu böyle olmasın diye. Bankalar birliği ile görüştük."

Özdemir: "Son olarak da UEFA ile görüşüp bunu sitemize koyduk. Tabii bu bir yönetmelik, kulüplerimizin önünü tıkayan durumlar olabilir. Ama en sonunda yönetim kurulumuzla gerekli düzenlemeleri yapacağız. Önemli olan başlamaktır."

Son Dakika Spor Haberleri İçin aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Spor Haberleri-->