Spor Toto Basketbol Süper Ligi play-off finali dördüncü karşılaşmasında Beşiktaş Sompo Japan'ı uzatma sonucunda 98-94 mağlup eden Fenerbahçe, seriyi 4-0'a getirdi ve 2016-2017 sezonu şampiyonu oldu.

 Beşiktaş Sompo Japan'ın cezası sebebiyle seyircisiz oynanan maçın ilk bölümü karşılıklı basketlerle tamamlandı. Siyah-beyazlı takım, Clark, Strawberry ve Stimac ile skor üretirken, Fenerbahçe, Ali Muhammed, Vesely ve Udoh ile eşitliği yakaldı ve 7. dakika 18-18 beraberlikle geçildi. Daha sonra Vesely ve Sloukas ile hızlı hücumlardan sayı çıkartan sarı-lacivertliler, ilk periyodu 24-19 önde tamamladı.

İkinci periyodun ilk bölümlerinde ortada bir oyun ortaya konulurken, daha sonra Stimac ve Weems ile boyalı alanı iyi değerlendiren Beşiktaş Sompo Japan, 17. dakikada 38-34 öne geçti. Fenerbahçe, Bogdanovic'in skorlarıyla oyunu eşitlemeye uğraşırken, siyah-beyazlı takım son dakikada Sertaç Şanlı ile bulduğu skorlarla devre arasına 47-42 üstün girdi.


Mücadelenin ikinci yarısına basketlerle başlayan Beşiktaş Sompo Japan, Kenan Sipahi, Clark ve Stimac ile ürettiği sayılarla 25. dakikada durumu 53-45'e getirdi. Konuk ekipten Vesely ve Udoh'un farkı azaltma girişime karşın hücumda iyi işler çıkaran siyah-beyazlı ekip, Kenan Sipahi'nin son saniyede, üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu sayıyla final periyoduna da 64-59 önde gitti.

Güzel oyununu mücadelenin son periyoduna da yansıtan Beşiktaş Sompo Japan, hem savunma hem de hücumda amaçladığı oyunu oynayamayan Fenerbahçe karşısında etkili hücumlardan skor üreterek maçın bitimine 2 dakika 7 saniye kala farkı 14 sayıya (79-65) yükseltti. Fakat daha sonra Bogdanovic, Kalinic ve Ali Muhammed ile 43 saniyede 10 sayı üreten Fenerbahçe, maçın sonuna 1 dakika 23 saniye kala farkı 4 sayıya (79-75) indirdi. Fenerbahçe, bitime 57 saniye kala Bogdanovic'in sayısıyla farkı 2 sayıya (79-77) düşürdü. Takımların karşılıklı sayılar ürettiği mücadelede Fenerbahçe, bitime 6 saniye kala Bogdanovic'in turnikesiyle skorda dengeyi kurdu: 84-84. Beşiktaş Sompo Japan'da Erkan Veyseloğlu'nun yaptığı top kaybının ardından Fenerbahçe hücumunda Udoh'un şutu isabet kaydetmedi ve normal süresi 84-84 berabere sonuçlanan mücadelede uzatmaya gidildi.

Maçın uzatma süresinde oyunun hakimiyetini tamamen eline alan Fenerbahçe, üç oyuncusu 5 faulle oyun dışında kalan rakibi karşısında rahat bir şekilde skor üretti ve maçtan 98-94 galip ayrıldı.

Fenerbahçe bu galibiyetle skoru 4-0'a getirdi ve 2016-2017 Spor Toto Basketbol Sezonu'nu Şampiyonlukla Tamamladı.