Avrupa kupaları tarihinde zamana dek 23 ön eleme karşılaşmasına çıkan sarı- lacivertli Süper Lig ekibi Fenerbahçe, 15 defa  tur atlamayı başarırken, 8 defa rakiplerine elenmekten kurtulamadı. UEFA Şampiyonlar Ligi' ne katılabilmek adına 15 kez ön eleme oynayan Fenerbahçe, 8 defa turu geçti, 7 elemede ise tur atlayamadı. Sarı- lacivertli ekip, UEFA Kupası ve UEFA Avrupa Ligi adına mücadele ettiği 8 ön eleme turunda ise sadece bir defa kupa dışında kaldı.

AVRUPA'NIN EN ÖNEMLİ İKİNCİ KUPASINDA DAHA BAŞARILI

Fenerbahçe, eski adıyla UEFA Kupası'nda 3, yeni formatıyla UEFA Avrupa Ligi'nde ise 5 ön eleme turuna çıktı. UEFA Avrupa Kupası' nda oynadığı 8 ön eleme turunun 7' sinde Fenerbahçe, rakiplerini saf dışı bıraktı. Fenerbahçe, Aykut Kocaman' ın ilk döneminde 2010- 2011 sezonunda Yunan ekibi PAOK' a elenerek Avrupa' ya veda etmişti.

UEFA ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE 30 ELE MAÇI OYNADI

Fenerbahçe, Avrupa kupaları tarihinde UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılabilmek için 30 eleme maçına çıktı. Şampiyonlar Ligi elemelerinde yaptığı 30 karşılaşmada 12 galibiyet elde eden Süper Lig temsilcisi olan Fenerbahçe, 9 beraberlik yaşadı, 9 yenilgi yaşadı.