Fatih Terim Türkiye - Moldova karşılaşmasını oynanacağı Eskişehir Yeni Stadyum'da genç futbolcu Çağlar Söyüncü'nün de katıldığı basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. İlk olarak söz alan Çağlar Söyüncü, "Bana büyüklerim doğru yolda olduğumu, devamlı çalışmamı söylüyorlardı. Bir buçuk senelik süre çalışarak iyi geçti. Almanya macerası başladı. Çok şükür iyi gidiyor" dedi.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de bir gazetecinin Moldova maçı için "Kadro belli mi?" sorusu üzerine, "Kadro hazır olsa hemen veririm hiçbir sorun yok. Ama aldığımız bir emar randevusu var bir- iki oyuncumuz için. O yüzden kadromuz bugün itibarıyla belli değil. Ancak kastınız genç oyunculara şans vermekse onu vereceğim. Yani aday kadromuzda bulunan yeni yüzlerin performansını değerlendirmemize imkan sağlayacak Moldova maçı. O yüzden onlara şans vereceğim, onu söyleyebilirim" diye konuştu.

"ESKİŞEHİR'DE İLK MAÇIMIZI GALİBİYETLE BİTİRMEK EN BÜYÜK ARZUM"

Terim, "Maç için kriterleriniz neler olacak, neleri görmek isteyeceksiniz sahada?" sorusunu da şöyle yanıtladı: "Bir defa Eskişehir'de ilk defa bir milli maç oynanıyor. Burada ilk defa oynanacak olmasının önemi hepimiz için malum. Eskişehir futbol geleneğine sahip bir şehir. Önemli bir futbol kültürü var seyircinin. Taraftar kültürü son derece gelişmiş bir şehrimiz Eskişehir. Eskişehir seyircisi ile milli takımın bütünleşmesi için Moldova maçı önemli bir vesile olacak. Milli maçın hiçbir zaman puan maçı veyahut hazırlık maçı gibi bir ayrımı olmaz. Biz böyle hareket edeceğiz Yani düşüncemizde, tavrımızda, tarzımızda bir değişiklik olmayacak galibiyet adına. Sonuç ne olur bilmiyorum ama burayı da kazanıp geçmek, Eskişehir'de ilk maçımızı galibiyetle bitirmek en büyük arzum."

"SİZ KAZANACAKSINIZ ONDAN SONRA ÖBÜRLERİNE BAKACAKSINIZ"

Fatih Terim bir gazetecinin "Gruptaki şansımızı değerlendirmek isterseniz neler söylemek istersiniz?" sorusu üzerine de şöyle konuştu: "Diğer takımların sonucu ne olursa olsun, ancak siz kazandığınızda bir anlam taşır. Onun için futboldaki şu gerçeği hiç unutmamak lazım, siz kazanacaksınız ondan sonra öbürlerine bakacaksınız. O akşamın karı bize ne oldu? Ukrayna'ya yetişmemiz oldu. Nereden baktığınıza bağlı. İki tarafı da 90 dakika seyrettik biz. Maalesef Kosova maçını izlemişsinizdir puan kaybedebilirdi, artı Hırvatistan da kaybedebilirdi. Şimdi ilk 4 koptu gidiyor. Mühim olan bizim kazanmamız. Biz kazanmaya devam ettikçe yerlerimiz de yükselecektir. Şimdi bir golle dördüncü sıradayız, üç de diyebilirsiniz. Ben Haziran ayında Allah izin verirse iki numaraya geleceğimize inanıyorum."

"EMRE MOR ÖNEMLİ BİR YETENEK"

Emre Mor'un gelişimi hakkında konuşan Fatih Terim, "Emre Mor'u hepimiz kabul ediyoruz ki önemli bir yetenek. Ancak o da kabul ediyor ki bir takım şeyleri zaman içerisinde değiştirmeli. Borussia Dormund'da son zamanda çok şans almıyor. Biraz zamana ihtiyacı var. Geçen yıl bu zamanlar Danimarka'nın bir yerindeyken bir yıl gibi kısa zaman içinde birden bire yükseldi. Bu çok kolay kaldırılabilecek bir şey değil. Zaman zaman konuşuyorum, kolektif oynamayı daha çok artırmalı. Onun Allah'tan gelen yeteneğini kaleye en yakın yerlerde kullanmasında fayda var. Oraya da güçlü gelmesi ve arkadaşlarıyla oynayarak gelmesi iyi olacak. Arkamdan 'Emre Mor'u oyuna sok' diye söylüyorlar. Herkes onu çok seviyor. Geçemeyeceği oyuncu yok saha içinde. Kendisi '90 dakikayı çıkaramam' gibi bir yaklaşımda bulundu. Herkes ondan çok şey bekliyor. Bu baskıda onu rahatsız etmiş olabilir" şeklinde ifadeler kullandı.

"ALT YAPILAR AMCAMIN OĞLU, AKRABAMIN ÇALIŞACAĞI YERLER DEĞİL"

Alt yapı konusunda yöneltilen bir soruyu da yanıtlayan Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim şöyle konuştu: "Alt yapıya gereken önemi veren kulüpleri bir kenara bırakıyorum, onlara da teşekkür ediyorum. Ancak sahası olmayan bizde, duşu olmayan affedersiniz, soyunma odası olmayan bizde, doktoru olmayan bizde. Hatta bazı maçlarda ambulanstan imtina edenler bile var. Ceza almasına rağmen. Dolayısıyla alt yapılar amcamın oğlu, dayımın oğlu, akrabamın çalışacağı yerler değil. Alt yapılar uzmanlık alanıdır. Siz futbolun içinden gelmeyebilirsiniz, futbolu bilmeyebilirsiniz, ama bir bilene teslim etmeyi bilmek zorundasınız. Alt yapı kolay kolay değişmemesi gereken yerlerdir. Ben geldim bir ekip kurdum iki sene sonra ben gidiyorum bu Fatih Terim'in adamı diye o kadar önemli insanlar yerlerinden edilmez. Ben değişirim, başkanlar değişir ama kulübün profesyonelleri mümkünse değişmemeli. Onlar kulübün hafızasıdır. Çünkü bir çocuk 6 - 7 yaşında girer 18 yaşından çıkar oradan. Bunun için de bir istikrar gerekir. Bazı yerlerde gelirlerinin yüzde 5'ini yüzde 10'unu direk ayırırlar. Bizde maaşlar sıkıntıda, biliyorsunuz futbol federasyonu teknik sorumluların maaşlarını garantiye aldı. Antrenörlerde ise maaşlarını almayanlar var aylarca, yemek yemeyenler var. Yani gıdasını, kalorisini almayanlar var."

Kaynak:DHA