Ergin Ataman: 'Gerekirse Lig Yaz Aylarında Oynanmalı'

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, ING Basketbol Süper Ligi'nin "Sürecin beklenmeden sonlandırılması" tarzındaki fikirlerinin doğru olmadığını söyledi.

Ergin Ataman: 'Gerekirse Lig Yaz Aylarında Oynanmalı'

Ergin Ataman: 'Gerekirse Lig Yaz Aylarında Oynanmalı'

Anadolu Efes'in Koçu Ergin Ataman, dün Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) 16 takım ile gerçekleştirdiği telekonferansın sonrasında ortaya çıkan "Sürecin beklenmeden liglerin sonlandırılması" fikrinin yanlış olduğunu belirtti.

Demirören Haber Ajansı (DHA) aracılığıyla basketbol kamuoyuna çağrıda bulunan Ergin Ataman, lig ile alakalı kararı vermeden önce diğer liglerin alacağı kararlara bakılması gerektiğini ve yavaş emin adımlarla ilerlenmesi gerektiğini savundu.

"RASYONEL BİR KARAR ALINMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Ergin Ataman'ın açıklamalarında şu sözler yer aldı:

"Koronavirüs salgınının etkisiyle, bilim kurulumuz ve ilgili bakanlıklarımızın yönlendirmeleri sonucu, Türk halkı olarak "Evde Kal" uyarılarına uyup, virüs illetinin bir an önce geçmesi ve tüm dünyada her şeyin yeniden normale dönmesini yoğun duygularla bekliyoruz.

Dün Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 16 kulüp ile yaptığı telekonferans sonucu ortak fikir olarak ortaya atılan “Sürecin beklenmeden liglerin sonlandırılması” düşüncesinin de hepimizi etkileyen bir ruh halinde, yoğun duyguların etkisinde alınmış bir karar olarak görüyorum. Her zaman övündüğmüz Avrupa’nın en değerli basketbol liglerinden biri olmamız nedeniyle, duygulardan uzak ve rasyonel bir karar alınması gerektiğini düşünüyorum."

"İNSAN SAĞLIĞI HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR"

"Benim için insan sağlığı her şeyden önemlidir. Avrupa'nın büyük ligleri arasında en geç tatil edilen Basketbol Süper Ligi'nin, yine diğer büyük ligler arasında sonlandırılan ilk lig olmaması gerektiğini düşünüyorum. Şahsi düşüncem; NBA, Euroleague, İspanya, İtalya ve Rusya Ligleri gibi büyük basketbol organizasyonlarındakine benzer şekilde sürecin takip edilmesi, salgın riski bittiğinde, tüm tedbirler alınarak, ligin gerekirse yaz aylarında devam ettirilip sportif olarak tescil edilmesidir."

"UYGUN ŞARTLAR OLUŞTUĞUNDA LİG DEVAM ETMELİ"

"Bunu da, liglerin bugün tescil edilmesi durumunda şampiyon ilan edilecek, hem lig hem Euroleague'de lider konumda bulunan bir kulübün antrenörü sıfatıyla söylediğimin altını çizmek isterim.

Basketbol endüstrisinin tüm paydaşlarının ve sektörde çalışanların haklarının korunması için acilen tedbir alınmalı, süreç dikkatle gözlenmeli ve uygun koşullar oluştuğunda lig oynatılıp tescil edilmelidir."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR