Jacques Dominique Wilkins (d:12 Ocak 1960), eski profesyonel basketbolcudur. NBA tarihinin en iyi smaç basan basketçileri içinde gösterilir. "windmill" yani değirmen smacı ile tanınır. Oyuncunun takma adları "Nique" ve "The Human Highlight Film." dir. 2006 senesinde şöhretler müzesine dahil olmuştur.

Hayatı ve Üniversite kariyeri

Babasının askeriyedeki vazifesi sebebiyle 1960 senesinde Paris'de doğdu. 3 değişik ülkede tam 10 kentte yaşadı. Aile bir zaman sonra ülkelerine tekrar döndü. Dominique, Washington Lisesi'ne kayıt oldu. Başarılı lise basketbol kariyerinin ardından, Georgia Üniversitesine yazıldı. Başarısını kolej kariyerinde de devam ettiren Wilkins, 1981 senesinde Güneydoğu Konferansı senenin oyuncusu ödülünü aldı. Basketbol dergisi "Basketball Times" tarafından senenin en iyi kadrosuna girdi. 3 senelik kolej kariyeri'nde 21.6 sayı ve 7.5 ribaund ortalamsı ile forma giydi.

NBA Kariyeri

Wilkins, kolej kariyerinin ardından 1982 NBA Seçmeleri'ne girme kararı aldı. 1. tur, 3. sırada Utah Jazz tarafından draft edildi. Ancak Jazz da forma giymek istemedi. John Drew, Freeman Williams ve nakit para karşılığında Atlanta Hawks'a gönderildi. Çaylak senesinde 82 karşılaşmada oynadı. 17.5 sayı, 5.8 ribaund ile mücadele etti. Çaylak beşine girdi.

Bir sonraki yıl 21.6 sayı, 7.2 ribaund ile mücadele etti. Hawks ise 40 galibiyet 42 mağlubiyet ile sezonu noktaladı. İlk tuda Milwaukee Bucks'a 3-2 mağlup olmaktan kurtulamadı.

1984-85 sezonu Wilkins'ın sayı ortalamasını daha da yükselttiği sene oldu. 81 karşılaşmada 27.4 sayı, 6.9 ribaund ile mücadele etti. Bu vaziyet Atlanta Hawks için geçerli olmadı. 34 galibiyet kaznarak geçen yıldan da daha kötü bir performans gösterdiler ve playofflara kalamadılar. Ancak All-Star gecesinde smaç şampiyonu seçildi.

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.