Türk futbol tarihine geçen efsane hakem Doğan Babacan vefat etti.

FIFA Dünya Kupası’nda görev yapan ilk Türk hakem olan Doğan Babacan 88 yaşında hayatını kaybetti.

DOĞAN BABACAN KİMDİR?

5 Nisan 1930’da Beşiktaş‘ta hayata gözlerini açan Doğan Babacan, Beyoğlu Lisesi'nde okudu. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Umum Müdürlüğü'nde memur olarak görev yaptı.

1946 senesinde ise Beşiktaş Genç Takımı'nda futbol hayatına başladı. 1954 senesinde sakatlığı nedeniyle futbolu bırakmak zorunda kaldı. 1955 senesinde hakemlik hayatı başlayıncaya dek Beyoğluspor, Karşıyaka, Kasımpaşaspor, Emniyet ve Hacettepe takımlarında forma giydi. 1964 yılında ilk milli karşılaşmasını yöneten Babacan, 1969 senesinde FIFA kokartını taktı.

1954 senesinde dizinden geçirdiği sakatlığın ardından futbola veda etmek zorunda kalan Babacan, Yapı Kredi Bankası'nda memur olarak işe başladı. 1960 senesine dek muhasebe şefi olarak görev yaptı.

HAKEMLİK KARİYERİ

Doğan Babacan, 1972 Münih Olimpiyat Oyunlarında ve 1974 FIFA Dünya Kupası'nda hakem olarak görev aldı. 1974 FIFA Dünya Kupası’nda Batı Almanya ile Şili arasında oynanan karşılaşmada Şilili oyuncuya gösterdiği kırmızı kartla FIFA Dünya Kupası tarihinde ilk kırmızı kart gösteren hakem oldu.

Babacan, Almanya’nın Berlin şehrinde 110.000 taraftarın önünde Alman futbolcu Berti Vogts'a sert bir müdahalede bulunan Şilili Carlos Caszely'yi soğukkanlı bir biçimde oyundan atarak tarihe geçti. O karşılaşma uzun bir süre Alman ve Avrupa basınında konu olmuştu.

Babacan, 1978 yılında hakemliğe veda etmeden önce 10 yıl boyunca FIFA kokartlı hakem olarak görev aldı. Son olarak 1978 senesinde Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında oynanan Cumhurbaşkanlığı Kupası karşılaşmasını yönetmesinin ardından düdüğünü astı.  Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.