Demba Ba: 'Uygur Türkleri İçin Bir Araya Gelmeliyiz'

Başakşehir'in tecrübeli golcüsü Demba Ba, İngiliz BBC'ye "Tüm dünyanın Uygur Türkleri için birleşmesini istiyorum" açıklamasını yaptı.

Demba Ba: 'Uygur Türkleri İçin Bir Araya Gelmeliyiz'

Demba Ba: 'Uygur Türkleri İçin Bir Araya Gelmeliyiz'

Süper Lig'de geçtiğimiz sezonu şampiyon olarak sonlandıran Medipol Başakşehir'in golcüsü Demba Ba, İngiliz BBC'ye açıklamalarda bulundu.

'DÜNYANIN GERİ KALANI MÜSLÜMANLAR İÇİN NE ZAMAN BİRLEŞECEK'

Konuşmasına, "Tüm dünyanın Uygur Türkleri için birleşmesini istiyorum" şeklinde başlayan Demba Ba, 'Dünyanın geri kalanının Müslümanlar için birleştiğini ne zaman göreceğiz? Futbolcuların bir araya gelebilmesi ve bu konu hakkında konuşabilmeleri için bir şeyler düzenlemem gerekiyor, çünkü pek çok insan bunu yapmak istemiyor.' dedi.

'SPORCULAR OLARAK BİR ARAYA GELMELİYİZ'

Sporcuların gücünün farkında olmadıklarını vurgulayan Demba Ba, 'Müslüman, Budist, Hıristiyan, herhangi bir inanç olsun, adalet için savaşmak isteyen futbolcular olduğunu biliyorum. Sporcular olarak, bizim bile bilmediğimiz bir gücümüz var. Bir araya gelip konuşursak işler değişir. Ayağa kalkarsak, insanlar bizimle birlikte ayağa kalkar.' değerlendirmesinde bulundu.

'ARSENAL MALİ RİSK OLUNCA KONUŞMUYOR'

Demba Ba, 'Black Lives Matter için mali bir risk olsaydı, bu gerçekleşmezdi' şeklinde konuştu. Başarılı forvet, sözlerini, şöyle sonlandırdı:

'Arsenal Black Lives Matter destekledi, ancak konu Uygur'un hayatları olduğunda baskı ve ekonomik etki nedeniyle konuşmak istemedi. Finansal faydalar olduğunda, bazı insanlar gözlerini kapatır. Para, gerçek değerlerden daha değerli. Bence kulüpler oyunculara dahil olmamak için çok baskı yapıyor ama adaletsizliği kendi gözlerinizle gördüğünüzde nasıl harekete geçmezsiniz?'

Arsenal'ın yıldızı Mesut Özil de Çin'in insanlık dışı uygulamalarını topa tutmuş, fakat takım ve Premier Lig yönetimi sessiz kalmıştı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR