Steven Gerrard, Frank Lampard, Xavi Hernandez, Andres Iniesta, Paul Scholes, Michael Ballack ve niceleri. Sokakta yürüyen herhangi bir insanı tutup bu futbolcuları sorsanız vereceği cevap 'iyi bir orta saha oyuncusu' olucaktır. Hiç kafayı yormadan yanıtını verebilir. Bu tip futbolcular için 'dinamo', 'maestro' gibi kalıplar tercih edilir. Ancak arada bir fark vardır. Bu 'maestro' lar bizim bildiklerimize pek benzemiyor. Defansa da desteğe gelir. Defansından top alır, takımını hızlı biçimde atağa çıkartır. Bu dinamoların genel bir ismi vardır. İsmi de box to box'tır. Peki nedir bu box to box? Ne işe yarar? Gelin, aşağıda bu sorulara kısaca cevaplar verelim ve box to box temimini anlamaya uğraşalım.

Box to box'ı tanımlayacak olursak, oyunun iki tarafında da varlık gösterebilen, yani hem defansta, hem ilerde takımına katkı yapan tipte oyunculara box to box denir. Box to box tipi futbolcular bir 10 numara değildir. Aynı zamanda tam birer ön liberoda değildir. Takımlarına her yerde katkı yapmaya uğraşırlar.

Box to box kavramı, İngilizlerin sahayı ikiye bölerek, her ikisinin de kutuyla eş değer olduğunu varsaymalarıyla türemiş bir kelimedir. Yani malum orta saha futbolcularının yukarıda da söylediğimiz gibi her iki tarafta da aynı performansı sergilemesi beklenir.

Yazının başında söylediklerimiz haricinde, Stephen Ireland (Man City), Gareth Barry (Man City), Jermaine Jenas (Tottenham), Bastian Schwensteiger (Bayern Münih) ve daha bir çok futbolcu box to box tarzına örnek olarak söylenebilir.

Bu tarz oyuncularda olması lazım olan baş özellikler: Yüksek teknik, mükemmel kondisyon, mücadele azmi, kararlılık, bitmek tükenmek bilmeyen enerji ve zeka yani mentalite.

Son Dakika Spor Haberleri için aşağı kaydırın.