Türkiye doping ile mücadelede büyük bir yol kat ederken, eşine zor rastlanan bir skandal olay meydana geldi. Milli boksör İbrahim Demirezen, geçen sene kampa çıktıktan sonra Dünya Boks Ligi’nde mücadele etmek için Çin’e gitmişti.

NUMUNEDEN YASAKLI MADDE ÇIKTI

Siyah Beyazlı takımın sporcusu olan Demirezen’in 27 Şubat’ta Çinli Haiping’e yenilmiş olduğu maçın ardından vermiş olduğu numunede yasaklı ‘metenolone’ maddesine çıktı.
Beşiktaşlı futbolcunun vermiş olduğu test sonuçları, Çin Anti Doping Ajansı tarafından 10 Mart tarihinde Uluslararası Boks Federasyonları Birliği’ne rapor sonuçları gönderildi. 15 Mart tarihinde bu bilgi, AIBA’nın resmi yazıları ile Türkiye Boks Federasyonu ile Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu’na iletildi.

Ancak asıl skandal olaylar bu gelişmelerden sonra yaşandı. Boks Federasyonu, gelmiş olan bilgiyi sporcunun kendisine iletti. Sporcu bu meseleyi kulübüne ve spor bölge teşkilatına bildirmesi gerekirken bunu yapmadı. Bu sebepten dolayı, bir haftalık itiraz süresini geçire Milli sporcu Demirezen, B numunesini yaptırma şansını da kaybetmiş oldu.

Bu olaylar sonrası Milli sporcu Demirezen’in 14 Mart 2020 tarihine kadar 4 yıl ceza alması kesinleşmiş oldu.

Diğer yandan Beşiktaş bu sporcu için AIBA’dan ceza indirimi teklifinde bulundu.