Spam Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Spam nasıl yapılır? Spam mesaj ne demek?

15.05.2018-18:18 - (Son Güncelleme: 13.09.2021-15:13)Spam Nedir?

Spam, teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte en çok karşılaşmaya başladığımız kavramlardan birisi konumuna gelmiştir. En yaygın spam türleri reklamlar ve ilanlardır. Peki, spam ne demek? Mesaj ve maillerde geçen spam nedir?

SPAM NEDİR?

SPAM mailin en kolay tarifi sizin arzunun olmadan size yollanan reklam amaçlı maillerdir. Web üstünde aynı mesajın çok sayıdaki kopyasının, bu şekil bir mesajı alma isteğinde olmamış şahıslara, zorlayıcı derecede gönderilmesi de çoğu zaman SPAM olarak nitelendirilir. SPAM genellikle ticari reklam amacında olup, bu reklamlar çoğu zaman güvenilmeyen ürünlerin, kolay zengin olma kampanyalarının, yarı illegal servislerin reklam yapılması içindir. Web kullanıcıları üstündeki etkileri hesaplandığında

KAÇ ÇEŞİT SPAM VARDIR?

iki çeşit SPAM vardır. Email içinde gönderilen SPAM direkt yollanan mesajlarla bireysel kullanıcıları hedef alır. Email SPAM listeleri çoğu zaman Google sayfalarının taranması, tartışma gruplarının üye listelerinin çalınması yada internet sütünden adres aramalarıyla meydana gelir.

İkinci SPAM biçimi ise, içeriğinin kesinlikle ticari olması lazım olmayan UBE (Unsolicited Bulk e-mail Talep Edilmemiş Kitlesel e-posta),aynı anda yüzbinlerce e-posta kullanıcısna yollanan e-posta mesajlarıdır. Bu mesajlar ticari amaçlı olabileceği gibi politik bir duruşun propagandasını yapmak veya bir mesele hususunda kamuoyu oluşturmak için yollanan e-posta mesajları da olabilir. SPAM hakkında önemli bir husus, bir mesajın SPAM olarak tanımlamak için kullanılacak ölçütün mesajın içeriği ile hiç bağlantılı olmamasıdır. Herkesin üstünde hemfikir olduğu, önemli bir toplumsal hassasiyete sahip bir mesele hususunda taraf bildirmek için toplu olarak yollanan bir mesajda esasen SPAM olarak tanımlanabilir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal