Sokak Hayvanları İçin Yeni Düzenleme: Cezalar 5 Bin TL'den 50 Bin TL'ye Çıkacak!

AK Parti'nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı sokaktaki sahipsiz ve başıboş hayvanlarla ilgili düzenleme nihayet tamamlanıyor. Teklif, Kurban Bayramı sonrası muhalefet partileriyle de paylaşılacak. İşte detaylar:

16.06.2024-15:48 - (Son Güncelleme: 16.06.2024-15:57) Sokak Hayvanları İçin Yeni Düzenleme: Cezalar 5 Bin TL'den 50 Bin TL'ye Çıkacak!

Mevcut 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu'nun bazı maddelerinde değişiklik öngören düzenlemeye göre, hayvanını terk edenlere verilen para cezası on kat artırılarak, 5 bin TL’den 50 bin TL’ye çıkarılacak.

"Sahipsiz sokak hayvanı" tanımının yapıldığı teklifte, sokaklardaki başıboş köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılması ile ilgili hükümler belirlendi. Bu kapsamda, saldırgan hale gelmiş, anatomik yapısı bozulan ve kuduz riski taşıyan köpekler öncelikli olarak toplanacak ve barınaklara alınacak. Rehabilite edilemeyen ve bir ay içinde sahiplendirilmeyen köpekler uyutulacak.

Zararsız Köpeklere Dokunulmayacak

Mahallelerde bulunan vatandaşların bildiği, baktığı ve beslediği zararsız köpeklere, eğer kısırlaştırılmışsa dokunulmayacak. Kısır olmayanlar ise kısırlaştırıldıktan sonra bulundukları yerde kalmaya devam edecek.

Yeni Para Cezaları Gündemde

Teklif metnine eklenen maddelerle yeni para cezaları da gündeme gelecek. Son olarak Şanlıurfa’da yaşanan olayda olduğu gibi, sahipsiz hayvanları toplayıp başka bir ilçenin sınırlarına veya ormanlık alanlara bırakanlara hayvan başına 50 bin TL para cezası verilecek.

Yasanın “denetimle” ilgili maddesinde mahalli idarelerin görev alanları yeniden düzenlenecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, sokak hayvanlarıyla ilgili bütçesini artıracak.

Teklifin Kurban Bayramı sonrası önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulması, ardından muhalefetle paylaşılması ve Meclis Başkanlığına verilmesi öngörülüyor.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal