Şırnak'ta Kaplıca Restorasyonunda 5 Farklı Termal Su Kaynağı Bulundu

Güçlükonak ilçesindeki Belkısana Kaplıcalarında yürütülen restorasyon çalışması sırasında 5 farklı noktada termal su kaynağı bulundu.

13.04.2021-16:59 - (Son Güncelleme: 13.04.2021-16:59)Şırnak'ta Kaplıca Restorasyonunda 5 Farklı Termal Su Kaynağı Bulundu

Şırnak Valilik ve İl Özel İdaresi tarafından, Belkısana Kaplıcalarının yeniden dönüşümü amacıyla gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları esnasında 5 ayrı noktada su kaynakları tespit edildi. 

Valilikçe, bu su kaynaklarının değerlendirilmesi için gerekli çalışma başlatıldı.

SERACILIK, MEYVE KURUTMA VE BALIKÇILIKTA KULLANILACAK

Çalışma kapsamında su kaynaklarının yeterli debiye ulaşması halinde seracılık, meyve kurutma ve balıkçılıkta kullanılması hedefleniyor. Termal su kaynakları projesi danışmanı Şırnak Üniversitesi Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Tahir Nalbantçılar, AA muhabirine, bölgenin her tarafında sıcak su kaynakları olduğunu ve 3 aylık çalışmada 5 sıcak su kaynağı bulduklarını söyledi.

''PAMUKKALE’YE BENZER YAPIDA''

Güçlükonak'ta bulunan sıcak suyun değerlendirilmesi çalışmalarına üniversite olarak destek verdiklerini dile getiren Nalbantçılar, "Su kaynaklarının doğal mecrasına bakıldığında adeta Denizli'deki Pamukkale travertenlerine benzer yapıda beyaz renkli tortu bırakıyor. Rekreasyon çalışmalarıyla, buranın gerek sıcaklığı ve mineral zenginliği gerekse de görsel zenginliği ile bölgenin cazibe merkezi olması yolunda önemli bir adım atılmış olacak." dedi.

Sıcak suyun termal turizmin yanı sıra yeterli debiye ulaşması halinde seracılık için de kullanılabilecek potansiyele sahip olduğunu belirten Nalbantçılar, "Her kazılan noktada 60 derece üzerinde sıcak su çıkmakta ve bu sular bölgede yüzlerce yıldır termal turizm amaçlı kullanılmaktadır." diye konuştu.

Vatandaşlardan Nihat Kaya, kaplıcaların tarihi özellikte olduğunu ifade ederek, vatandaşların romatizma, kireçleme ve eklem ağrılarına şifa bulmak için bu su kaynaklarını tercih ettiğini belirtti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR