Sigara İçmenin Cilt Sağlığına Zararları

Birçok hastalığın temel nedenlerinden biri olan sigaranın cildimize de zararlı olduğunu biliyor musunuz? Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Pelin Cengiz, sigaranın cilt sağlığımız üzerindeki etkilerini açıkladı.

09.02.2019-12:02 - (Son Güncelleme: 09.02.2019-12:03)Sigara İçmenin Cilt Sağlığına Zararları

Birçok hastalığın temel nedenlerinden biri olan sigaranın cildimize de zararlı olduğunu biliyor musunuz? Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Pelin Cengiz, sigaranın cilt sağlığımız üzerindeki etkilerini açıkladı. İşte detaylar...

Saçlarda Erken Beyazlama Görülür

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Pelin Cengiz, "Sigaranın filtresindeki ve sarılan kâğıttaki maddeler egzamaya yol açabilmektedir. Ayrıca günlük içilen sigara miktarının artmasıyla birlikte sedef hastalığının şiddeti artmakta, beraberinde el ve ayak tutulumunu da artırmaktadır. Öte yandan kıl köklerini besleyen damarlarda büzülmeye yol açarak saçlarda erken beyazlamaya ve erkeklerde erkek tipi saç kaybının daha erken yaşlarda başlamasına sebep olmaktadır" dedi.

Deri Kanseri Kaçınılmazdır

Sigaranın kanserojen etkisinin deri kanserlerine de yol açtığını söyleyen Doç. Dr. Fatma Pelin Cengiz, "Yapılan çalışmalar, sigara içiciliğinin, deri kanserleri için bağımsız bir risk faktörü olduğunu göstermiştir. Özelikle genital bölge ve makat bölgesinde görülen yassı hücreli kanser, sigarayla direkt olarak ilişkilendirilmektedir. Genital siğili olan kadın sigara içicilerinde, bu bölgede kanser gelişme ihtimali 35 kat daha artmaktadır. Ayrıca kadın sigara içicilerinde, ağızda görülen yassı hücreli kanser de daha sıktır. Malin melanom türünde olan deri kanserinde ise (en tehlikeli deri kanseri türü),sigara içicilerinde iç organlarda kanser tutulum olma ihtimali daha yüksektir" diye belirtti.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR