Sıcak Havalarda Beyin Kanaması Riskine Dikkat!

Sıcak havalarda oldukça dikkatli davranması gereken tansiyon hastaları bu havaların en çok onları etkilediğini bilmeleri gerekiyor. Özellikle sıcak havalar beyin kanaması riskini de ortaya çıkarmaktadır.

15.07.2017-09:48 - (Son Güncelleme: 15.07.2017-12:19)Sıcak Havalarda Beyin Kanaması Riskine Dikkat!

Tansiyon hastalarının aşırı sıcaklarda tansiyon oranlarının artmasına bağlı olarak tetikleyen hastalıkları kontrol altında tutabilmeleri adına kan akışını hızlandırıcı besinlerden yararlanmaları gerektiği belirtildi. Yüksek tansiyon özellikle sıcak havalarda etkisini daha çabuk göstererek sağlığımızı olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu durumun beyin kanamasına da davetiye çıkardığını belirten uzmanlar bunun önlenebilmesi adına sıcak havalara çok fazla maruz kalınmaması gerektiğini belirttiler.

Sıcak havalarda en fazla dikkat edilmesi gereken konu başınıza güneş geçmemesi olmaktadır. Özellikle tansiyon hastalarının aşırı sıcaklarda dışarı çıkarken şapka ve benzeri aksesuarlardan yararlanması ve güneş tam tepedeyken öğle saatlerinde dışarıda olmamaları ve güneşe maruz kalmamaları gerektiğini açıkladı. Bu durumun tansiyon hastalarını olumsuz anlamda etkilediği görülmüştür. Tansiyon hastalarının aşırı sıcaklarda beyin kanamasına kadar gidebilen sonlarla karşılaşabileceklerini belirten uzmanlar özellikle yaz aylarında bol su tüketiminin de oldukça önemli olduğunu belirttiler. Bu durum aşırı sıcak havalarda kan akışını daha iyi hızlandırmaktadır.

Sıcak havaların özellikle tansiyon hastalarında beyin kanaması riskini artırdığını belirten uzmanlar şu tavsiyelerde bulundu;

Güneşin direkt etkilerinden korunmak için şapka ya da bandana ile dolaşılmalı.

Sabah 10.00 ile öğleden sonra 14.00 arasında güneş altında kalmamalı.

Aç kalmamaya dikkat edip sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmeli.

Gün içerisinde artan su ihtiyacını giderilmeli.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR