Askerler neden delirmişti sorusunun cevabı Shell Shock hastalığını sizler için araştırdık. İşte delirmelere sebep olan Shell Shock hastalığı...

SHELL SHOCK HASTALIĞI NEDİR?

Shell Shock, savaşta görev yapan askerler üzerinde savaş stres tepkisi(combat stress reaction) olarak bilinen psikolojik bir problemdir. Bu durumdan müzdarip olan askerlerin vücutlarında kontrol edemedikleri kasılmalar, titremeler ve acılar oluşur.

Genelde cephede yoğun top ateşine maruz kalmış askerlerin o anda canlarını yitirme korkusu ile yaşadıkları stres, askerlerin normal hayattaki yaşantılarına dönmelerini oldukça güçleştiriyor. Askerler, sürekli kendilerini güvensiz ve her an ölecekmiş gibi hissediyorlar.

Bu hastalığa yakalanmış birine cephedeki günlerini hatırlatacak bir nesne dahi gösterseniz, hasta adeta azrail görmüşe dönüyor.

Pek çok general bu hastalığa yakalanan askerleri korkak olarak nitelendirmiş ve bu askerlerin infazına karar vermiştir.

Birinci dünya savaşı bittikten sonra yapılan bir araştırmaya göre İngiltere de yaklaşık 80.000 kişinin bu mental bozukluktan etkilendiği anlaşılmıştır.

1. Dünya savaşından sonra ortaya çıkmış durumdur. Daha sonraları savaştan dolayı benzer etkileri gösterenlerede Shell Shock teşhisi konulmuş.

Türkçe pek bilgi bulamadım fakat Wikipedia ingilizce sayfasında şöyle bir tanım bulunuyor:

Shell Shock 1. Dünya Savaşından sonra bazı askerlerin savaş travması göstermesine denir. Genelde aşırı bombardımanlarda, çok büyük çatışmalarda veya savaşta çaresizlikte ortaya çıkıyormuş.

Yani bir nevi savaştan sonraki sakatlık diyelim. Bu organ kaybı olur, psikolojik rahatsızlık olur.