Üsküp Gezilecek Yerler

Balkan ülkelerinden Makedonya’nın başkenti Üsküp, tarihi ve doğal güzelleri yönünden turistler tarafından en çok tercih edilen başkentlerden bir tanesi… Biz de sizler için Üsküp’te gezilecek yerleri araştırdık. Detaylar haberimizde…

Üsküp Gezilecek Yerler

Vardar nehri kıyısına kurulu Makendonya’nın başkenti Üsküp, Osmanlı İmparatorluğu'ndan derin izler taşıyan tarihi yapıları ile dikkat çekiyor.

Ülkenin kültürel, ekonomik, siyasi ve akademik merkezi konumunda bulunan Üsküp’ün son dönemde hızlı bir değişim içinde olduğunu söylemek mümkün. İşte başkent Üsküp’ün en dikkat çeken yerleri…

Makedonya Meydanı

Makedonya Meydanı tabir-i caizse kentin kalbi olarak nitelendirilebilir. Üsküp’ün bu en büyük ve en geniş meydanında yükselen 33 metrelik devasa ‘Atlı Savaşçı’ heykeli, Makedonya’nın bağımsızlığının 20. senesine özel olarak İtalya’nın Floransa şehrinde yaptırılmış.

Heykel aslında Büyük İskender’i temsil ediyor. Heykelde Büyük İskender atının üzerinde elindeki kılıçla, Taş Köprü’nün diğer yakasında bulunan babası Philip’in heykelini selamlıyor. Meydanın etrafında da pek çok kaliteli kafe ve restoran bulmak mümkün.

Türk Çarşısı

Türk Çarşısı, Üsküp kent merkezinin kuzeyinde yer alıyor. Burası alışveriş yapmak, eğlenmek ve fotoğraf çekmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Çarşı, hem hareketli atmosferi hem de tarihi dokusuyla Üsküp’te gezilecek yerler listesine girmeyi kesinlikle hak ediyor.

Taş Köprü

Üsküp’te yer alan tarihi Osmanlı yapılarının bazıları bugüne kadar iyi muhafaza edilmiş. Bunlardan biri de kenti ortadan ikiye ayıran Vardar Nehri’nin üzerine kurulu olan Taş Köprü’dür.

15. yüzyılın ortalarında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış Taş Köprü, zaman geçtikçe kentin önemli figürlerinden biri haline gelmiştir. Köprü aynı zamanda kentin yeni bölümünde bulunan Makedonya Meydanı’nı, şehrin tarihi bölgesi olan Türk Çarşısı’na bağlıyor.

Son Dakika Seyahat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR