Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen "Sarıkamış Turizm Master Planı ve Fizibilitesi Projesi" tanıtım toplantısı Kars'ta gerçekleştirildi.

Kars Valisi Türker Öksüz, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada, kış turizminin kayak pistleri başta gelmek üzere mekanik tesisler, farklı eğlence, ulaşım ve konaklama tesisleri gibi önemli ve yüksek maliyetli yatırımlar isteyen bir turizm biçimi olduğunu ifade etti.

Kış turizm alanlarının yer seçimi ve alanın doğru planlanmasının önemine dikkat çeken Öksüz, "Anadolu'muzun Kafkaslara açılan kapısı, serhat kenti, Ebu'ul Hasan Harakani diyarı olan şehrimiz UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne girmiş olan Ani Antik şehriyle, kalesi ve tabyalarıyla tarihi camileri, saraylarıyla ülkemizin açık hava müzesidir" dedi.

Öksüz, kayak merkezinin olduğu Sarıkamış ilçesinin de gökyüzünün mavisi, sarıçam ormanlarının yeşili, kristal beyaz kar örtüsüyle bütünleşen eşsiz doğasıyla ülkenin cennet yerlerinden birisi olduğunu ifade etti.

Cıbıltepe Kayak Merkezi'nin her türlü kış sporuna uygun olduğunu söyleyen Öksüz, şunları söyledi:

"Kayak merkezi, Kars'a ve havalimanına yakın, çığ tehlikesinin bulunmadığı sarıçam ormanları içinde, Alpler'de ve Sarıkamış'ta yer alan kristal kar üstünde kaliteli kayağın marka adresidir. Saatte 4 bin 600 kişi taşıma kapasiteli 4 otomatik geçiş sistem özellikli dijital turnikeli telesiyej sistemi ve toplam uzunluğu 22 kilometreyi gören 9 kayak pistiyle her türlü kış sporuna uygundur"

Son Dakika Seyahat Haberleri için aşağı kaydırın.