Prag Gezilecek Yerler

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti, aynı zamanda Orta Avrupa'nın en zengin kentlerinden biri olan Prag gezilecek yerler bakımından turistlerin uğrak noktalarından bir tanesi... Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gitmeniz durumunda mutlaka gitmeniz gereken 3 yeri sizler için derledik.

Prag Gezilecek Yerler

Eski Şehir Meydanı, Astronomik Saat Kulesi ve Charles Köprüsü, Prag'da gezilecek yerler listesinin zirvesinde bulunuyor.

Eski Şehir Meydanı (Old Town Square)

Şehrin mutlaka görülmesi gereken birçok tarihi yapısını barındıran Eski Şehir Meydanı’nı listenizin en başına yerleştirebilirsiniz. Başkent Prag’ın yıl boyunca en çok ilgi gösterilen yeri konumundaki meydan, Orta Çağ süresince pazar alanı olarak kullanılmıştır.

Prag Astronomik Saat Kulesi

Eski Şehir Meydanı’nda (Old Town Square) yer alan Astronomik Saat Kulesi, Ay’ın, Güneş’in hareketlerini ve burçlarını ifade ediyor. On dördüncü yüzyılda bu kuleyi inşa eden ustanın gözleri, benzer kuleleri yapmaması için kör edilmiş. Kulede bulunan saatin sağında ve solunda 4 adet kukla var. Bunların tümünün hayata ilişkin temsil ettiği bir özelliği mevcut. Ayrıca söz konusu kuklaların üstünde 12 havari kuklası geçit yapıyor.

Charles Köprüsü

14. yüzyılda inşa edilen Charles Köprüsü’nün yapımına 9 Temmuz 1357’de başlanmıştır. Yani rakamla ifade etmek gerekirse 1357 (yıl) – 9 (gün) -7 (ay) - 5:31’de (saat) başlanmış. Sağdan ve soldan bakıldığı zaman tek tam sayılar.

Köprü trafiğe kapalı olmakla beraber günün her saati adeta turist akınına uğruyor. Üzerinde 30 adet din adamı heykeli bulunuyor. Bir tanesinde ise üstte din adamları altta ise Osmanlı figürü var. Osmanlı askerlerinin orayı işgal etmesinden çok korktukları için böyle bir heykel yapmışlar.

Köprüyü gezdiğiniz zaman herkesin ellediği küçük bir figüre şahit olacaksınız. Bu figüre dokunulduğunda yeniden yolunuzun Prag’a düşeceğine inanılıyor.

Son Dakika Seyahat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR