Marmaray Durakları

Üsküdar Marmaray durakları? Marmaray durakları Kadıköy? Marmaray Kadıköy? Marmarayla ilgili soruların cevabını sizler için derledik...

Marmaray Durakları

Marmaray, Türkiye'nin İstanbul kentinde hizmet veren banliyö treni sistemidir. İstanbul Boğazı'nın altına inşa edilen Marmaray Tüneli'nin yapılması ve Avrupa yakasında Halkalı ile Anadolu yakasında Gebze arasında yer alan ve Marmara Denizi boyunca uzanan mevcut banliyö hatlarının modernizasyonu neticesinde faaliyete geçirildi. İnşaat çalışmaları 2004'te başladı ve projenin sona erme tarihi Nisan 2009 olarak açıklandı. Fakat çalışmalar esnasında ortaya çıkan tarihî ve arkeolojik kalıntılar sebebiyle gecikmeler oldu ve projenin ilk kısmı 29 Ekim 2013'te hizmete açıldı. İkinci etap çalışmalarının 2019'da sona ermesi düşünülmektedir.

Proje, batırma tüp tünel (1,4 km), delme tüneller (toplam 9,4 km), aç-kapa tüneller (toplam 2,4 km), üç yeni yer altı istasyonu, 37 yer üstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), yeni işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yer üstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat ve temin edilecek olan 440 vagonluk modern demiryolu araçlarını içine almaktadır.

GÜZERGAH

Marmaray, Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı banliyo hatlarının yenilenmesi ve Marmaray Tüneli ile birbirine bağlanması ile faaliyete geçirildi. İkinci etapın sona ermesi ile 76,6 km uzunluğundaki hat üstünde ve 41 istasyonla hizmet verecektir.

İnşaat sona erdiğinde Marmaray'a bağlı hat, 1,4 km. (tüp tünel) ve 12,2 km. (delme tünel) TBM boğaz geçişi ve Avrupa yakasında Halkalı-Sirkeci, Anadolu yakasında Gebze-Haydarpaşa arasındaki bölümler olmak üzere yaklaşık olarak 76 km uzunluğunda olması düşünülmektedir. Farklı kıtalardaki demiryolları İstanbul Boğazı'nın altından batırma tüp tüneller ile birleştirilecektir. Marmaray, 60,46 metre derinliği ile raylı sistemler tarafından kullanılan dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahiptir.

Gebze-Ayrılıkçeşme ve Halkalı-Kazlıçeşme arasındaki hat sayısı 3, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasındaki hat sayısı 2'dir.

Son Dakika Seyahat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Seyahat Haberleri