İstanbul'a En Çok Gelen Turist Sıralaması Değişti

İstanbul'a bu yılın ilk iki ayında gelen turist çoğunluğu sıralaması geçen senenin aynı dönemine göre değişti. İstanbul'a bu yılın Ocak ve Şubat ayında gelen turist sayısı toplamda 1 milyon 903 bin 657 oldu.

İstanbul'a En Çok Gelen Turist Sıralaması Değişti

İstanbul'a En Çok Gelen Turist Sıralaması Değişti

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre İstanbul'a bu yılın ilk iki ayında gelen turist çoğunluğu sıralaması geçen senenin aynı dönemine göre değişti. Ocak ayında 918 bin 944, Şubat ayında ise 984 bin 693 olmak üzere İstanbul'a bu senenin ilk iki ayında gelen turist sayısı 1 milyon 903 bin 657 oldu. İstanbul'a gelen yabancılar listesinin başında ise 126 bin gelişle Alman vatandaşları yer aldı.

Geçen yıla oranla gelişleri azalan İran vatandaşları yaptıkları 123 bin ziyaretle listede ikinci sıraya düştü. ABD’nin uyguladığı ekonomik yaptırımlar sonucu İran para biriminin değer kaybetmesi ve İran’ın uyguladığı yurt dışı çıkış harcı bu düşüşün en büyük nedeni oldu.

Rus vatandaşları ise 98 bin gelişle geçen sene olduğu gibi 3'üncü sırada kaldı. Listenin devamında geçen sene beşinci olan Iraklılar 87 bin gelişle dördüncü sırada, yedinci sırada olan Fransızlar 62 bin gelişle beşinci sırada, dokuzuncu sırada olan Ukraynalılar 51 bin gelişle yedinci sırada, onuncu sırada olan Kuveyt vatandaşları 49 bin 515 gelişle dokuzuncu sırada, on üçüncü olan ABD'liler 45 bin gelişle onuncu sırada yer alırken, İngilizler 59 bin gelişle listede 6'ıncı sıradaki, Çinliler ise 50 bin gelişle sekizinci sıradaki yerini korudu. 

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ SUUDİ ARABİSTAN'IN

Listenin üst sıralarından yüzde olarak en büyük düşüşü ise Suudi Arabistan gösterdi. Geçtiğimiz yıl dördüncü sırada yer alan Suudi Arabistan vatandaşlarının gelişleri 41 bine gerileyerek listede 11'inci sırada yer aldı. 

2019 yılı Ocak-Şubat dönemi İstanbul’a gelen yabancıların toplam yüzdeleri: Almanlar: yüzde 6.6, İranlılar: yüzde 6.5, Ruslar: yüzde 5.2, Iraklılar: yüzde 4.6, Fransızlar: yüzde 3.3, İngilizler: yüzde 3.1,  Ukraynalılar: yüzde 2.7, Çinliler: yüzde 2.6, Kuveytliler: yüzde 2.6, Amerikalılar: yüzde 2.4, Suudi Arabistanlılar: yüzde 2.2, Türkmenistanlılar: yüzde 2.1, Libyalılar: yüzde 2.1, Azerbeycanlılar: yüzde 2.1, Hollandalılar: yüzde 2.2, Diğer ülkeler: 49,7

Son Dakika Seyahat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Seyahat Haberleri